Mollababa Köyü (Muş ili) güney-güneydoğusunda yüzeyleyen oligosen yaşlı çökellerin mikrofasiyesleri
Microfacies of oligocene deposits in south–southeast of Mollababa Village (Mus)
  1. Tez No: 545343
  2. Yazar: MEHMET EMİN MÜKEMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ÖRÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Muş ili, Mollababa köyü güney– güneydoğusunda yüzeyleyen Oligosen yaşlı Kelereş ve Kazanan Formasyonlarının karbonatlı ve kırıntılı kayaçlarının mikrofasiyeslerinin tanımlanması ve çökelme modelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma alanında, olasılı Üst Eosen yaşlı şilttaşı-kumtaşı istifiyle uyumsuz alttan üste doğru kumtaşı arakatmanlı silttaşı-kiltaşı, bentik foraminiferli kumlu kireçtaşı, silttaşı-kiltaşı ardalanmalı karbonatlı kumtaşı birimlerinden oluşan Rupeliyen (Alt Oligosen) yaşlı Kelereş Formasyonu ile kumtaşları, kumlu kireçtaşları, bentik foraminifer ve makrofosil içeren kalkarenitlerden oluşan Şattiyen (Üst Oligosen) yaşlı Kazanan Formasyonu çökelleri yer almaktadır. Bu formasyonların üzerinde uyumlu olarak Akitaniyen (Alt Miyosen) yaşlı Mollababa Formasyonu bulunmaktadır. Tez alanından Kelereşdere, Taşlıca ve Gültepe olarak 3 ölçülü stratigrafi kesiti alınmıştır. Bu kesitlerin bütününde yüzeyleyen formasyonlardan toplam 506 m kalınlıkta çökel istifi ölçülmüş ve incelenecek materyal olarak toplam 43 adet kayaç ve 26 adet yıkama örneği derlenmiştir. Özellikle kayaç örneklerinden hazırlanan ince kesitler ile yıkama örneklerinde yapılan mikropaleontolojik ve sedimantolojik incelemeler sonucunda, Silttaşı-Kumtaşı, Makro kavkı parçalı-bentik foraminiferli karbonatlı kumtaşı, Mercan'lı ve Bryozoa'lı bağlamtaşı, Lepidocyclina'lı ve kavkı parçalı istiftaşı-tanetaşı, Milioliidae ve Rotaliidae'li istiftaşı, Nummulites'li ve kavkı parçalı kalkarenit mikrofasiyesleri tanımlanmıştır. Tanımlanan mikrofasiyeslerin çökelme ortamlarının, deniz seviyesindeki değişimler sonucunda sığ denizelden yamaç önü göreli derin şelfe kadar değişen bir model sunduğu ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the microfacies and depositional environments of the Rupelian - Chattian (Oligocene) aged carbonate and clastic rocks of Kelereş and Kazanan formations in the south-southeast of Mollababa village (SE Muş). In the study area, Rupelian (Oligecene) aged Kelereş formation which consists of siltstone-claystone with sandstone intercalations, sandy limestone with bentic foraminiferas, calcareous sandstone interbedded with siltstone-claystone from bottom to top which overlies upper Eocene (?) unconformably and Chattian (upper Oligocene) aged Kazanan formation which consists of sandstones, sandy limestones, calcarenites which contain bentic foraminiferas and macrofossils outcrop. Aquitanian (lower Miocene) aged Mollababa formation overlie these formations conformably. In the study area, three stratigraphic sections as Kelereşdere, Taşlıca and Gültepe were measured. A total of 506 m thick sedimentary sequence was measured for Kelereş and Kazanan formations in these sections. A total of 69 rocks and washing samples were collected from these sequences. As a result of the micropaleontological and sedimentological studies of the thin sections of these specimens, siltstone – sandstone, calcareous sandstone with benthic foraminifera and macrofossil grains, boundstone with Corals and Bryozoa, packstone - grainstone with Lepidocyclina and macrofossil grains, packstone with Milioliidae and Rotaliidae, calcarenite with Nummulites and macrofossil grains microfacies were described. Depositional environments of these microfacies range from shallow marine to open shelf environment.