Mikro şekillendirmede yüzey tabakası modelinin farklı tane boyutlarına göre incelenmesi
Investigation of surface layer model according to different grain sizes in micro forming
- Tez No: 545365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAL AHMET PARASIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Makro şekillendirme yöntemlerinin mikro şekillendirmeye uyarlanmasında malzemenin tane boyutu çok ciddi önem kazanmaktadır. Daha önceleri mikro boyutta malzemenin mekanik davranışını inceleyen birçok araştırma yapılmıştır. Bunlardan en bilineni yüzey tabaka modelidir. Bu çalışmada yüzey tabaka modeli yeni bir şekilde uygulanarak yüzey tanelerinin tane boyutuna bağlı olarak değiştiği ortaya konmuştur. Çalışmada, soğuk haddelenmiş halde üretilen CuZn30 pirinci, sırasıyla 3,2 : 2 :1,5 : 1 mm olan 4 farklı kare kesitli numune, 500℃, 650℃'de 1 saat ve 700℃'de 2 saat süreyle tavlanmıştır. Bu numunelerle bir takım mikro basma deneyleri yapılmıştır. Bilgisayar ortamında yapılan simülasyonlar üzerinde sonlu eleman yöntemi uygulanarak, oluşturulan yüzey tabaka modelinin geçerliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the adaptation of the macro forming methods to micro forming, the grain size of the material becomes very important. In the past, many studies have been conducted investigating the mechanical behavior of micro-sized material.The most common of these is the surface layer model. A new method of surface model from this surface was revealed that the surface grains changed depending on the grain size. In the study, CuZn30 rice in cold rolled condition, samples of 4 different square sections were 3,2: 2: 1,5: 1 mm, annealed at 500℃ , 650℃ at 1 hour and at 700 ℃ for 2 hours. A number of micro upsetting tests with these samples. The validity of the surface layer model was investigated by applying the finite element method on the simulations made in computer.