Eğitim binalarında kullanılan klima santrallerinin enerji kazancı uygulamalı modeli
Energy capital applied model in air conditioning facilities in educational buildings
- Tez No: 545370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÇAĞLARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Talep kontrollü havalandırma; sistemin hizmet verdiği alanların doluluk oranı, tasarımın doluluk oranından az olduğunda, dış hava girişinin (hava akış kontrolü) tasarım hızlarının altında otomatik olarak indirilmesini sağlayan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem gereksiz havalandırmayı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için kullanılabilir. Karbondioksit algılama, bir alandaki insan sayısını veya insanlar ile ilgili kirletici kaynakların gücünü tahmin etmek için kullanılabilir. Bu kontrol yaklaşımı CO_2 tabanlı Talep Kontrollü Havalandırma olarak adlandırılır. Bu yaklaşım, ASHRAE Standardı 62.1-2010'a göre gereken havalandırmayı sağlarken havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde enerji tüketimini azaltma için bir fırsat sunmaktadır. Bu çalışmada esas alınan konu havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde verimliliği düşürmeden maliyeti azaltmak için yapılabilecek çalışmaları esas almaktır.Hava akış kontrolü yapılarak, CO_2 tabanlı Talep Kontrollü Havalandırma sisteminin optimal kontrol çalışma çözümlerini belirlemek amacıyla Türkiye'de bir üniversite kampüsü çok bölgeli bir eğitim binasında CO_2 tabanlı Talep Kontrollü Havalandırma sisteminin yerinde uygulanması ve geçerliliği üzerine bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demand controlled ventilation;when the occupancy rate of the areas served by the system is less than the occupancy rate of the design , it is defined as a system that allows the automatic lowering of the extrelnal air inlet ( air flow control)below the design speeds.This system can be used to save energy by unnecessary ventilation.Carbon dioxide detection can be used to estimate the number of people in a field or the power of human -related pollutant sources.This is called control-based demand controlled ventilation.this approach provides an opportunity to reduce energy consumption in air conditioning systems while providing the necessary ventilation according to ASHRAE Standart 62.1-2010. The aim of this study is to take essas to the studies that can be done to reduce the cost without reducing the efficiency in ventilation and air conditioning systems.Taken as a basis issues ventilation and air conditioning work that can be done to reduce costs without reducing the efficiency of the system by making essential take. İn this study,the subject is based on the studies that can be done to reduce cost without reducing efficiency in ventilation and air conditioning systems. In order to determine the optimal control methods of air flow control based demand-controlled ventilation system , a study was carried out on the application and validity of demand-conrolled ventilation system in a üniversity campus multi-zone training building in Turkey.