Enhancing building energy efficiency based on construction management
Bina enerji verimliliğinin artırılmasıinşaat yönetimine dayalı
  1. Tez No: 768208
  2. Yazar: SAIF ALDEEN HUSSEIN OLEIWI AL-SHUWAILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnşaat sektöründe enerji yönetimi son derece önemlidir. tüm bina hizmet tesisatları ve elektrikli ekipman, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) enerji kullanımının en büyük oranı. Klima, enerjinin yaklaşık %50'sini tüketir. binalarda tüketilmektedir. Bunun için binaların enerji verimliliğinin geliştirilmesi esastır. enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmak ve yapılı çevrede sürdürülebilirliği sağlamak. bu Mevcut araştırma çalışması, kullanılan enerjiye dayalı bina enerjisini rasyonalize etmek için bir metodoloji adımı geliştirdi. malzemeler. Soğutma Yükü Sıcaklık Farkı yönteminin (CLTD) kullanıldığını belirtir. Irak'ın başkenti Bağdat şehrinde seçilen bir vaka çalışmasının soğutma yükünü belirtin. İkinci Amaç, bina için gerekli enerjiyi bulmak için seçilen iki malzeme türünü test etmekti. Göreceli Önem İndeksi (RII) kullanılarak bulunan binayı izole etmek için optimum malzeme yaklaşmak. Bina Bilgileri kullanılarak bir binanın enerji performansı iyileştirildi Güneş enerjisini değerlendirmek için modelleme (BIM) ve daha enerji verimli binalar için yardımcı oldu, BIM i analiz süreci kullanılarak incelenen bir vaka çalışmasına göre.
Özet (Çeviri)
In the construction industry, energy management is of the utmost importance. Of all building services installations and electric equipment, heating, ventilation and air conditioning (HVAC) has the greatest proportion of energy use. The air-conditioning consumes about 50% of the energy consumed in buildings. For that, the development of energy efficiency of buildings is essential to significantly reduce energy consumption and achieve sustainability in the built environment. The current research study developed a methodology step to rationalize building energy based on used materials. It specifies the Cooling Load Temperature Difference method (CLTD) has been used to specify the cooling load of a selected case study in Bagdad city, the capital of Iraq. The second objective was testing the two selected types of materials to find out the required energy to building. the optimum material for isolating the building found by using the Relative Importance Index (RII) approach. A building's energy performance has been improved by utilizing Building Information Modelling (BIM) to evaluate solar energy, and helped for more energy efficient building, according to a case study that examined by using the BIM i analysis process.