Ters-yüz sınıf modelinin İngilizce dersinde akademik başarıya etkisinin incelenmesi
The influence of flipped classroom model on academic achievement in English lessons
  1. Tez No: 545413
  2. Yazar: SİNEM SEDA ÇARPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan Ters-Yüz Sınıf Modelinin 10. Sınıf İngilizce dersinde öğrencilerin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı II. döneminde İstanbul Maltepe Atilla Uras Anadolu Lisesi 10/A ve 10/B sınıflarında öğrenim gören toplam 68 öğrenci üzerinde, 6 hafta süre ile yürütülmüştür. Çalışmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 farklı grup belirlenmiştir. Deney grubunda dersler Ters-Yüz sınıf modeli ile işlenmiştir. Ters-Yüz sınıf modeli, geleneksel yöntemde sınıfta yapılan aktivitelerin evde, evde yapılan aktivitelerin ise sınıfta yapılması olarak tanımlanabilir. Bu yöntemde öğrenciler teorik bilgiyi evde öğrenmekte, geleneksel öğretimde ikinci planda tutulan destekleyici materyaller ise sınıfta kullanılmaktadır. Bu çalışmada da konular ile ilgili videolar öğretmen tarafından çekilerek, öğrencilerin sınıf dışında izlemeleri, sınıf içinde ise uygulama ve etkinlik yapmaları sağlanmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel yöntem kullanılmış, öğrenciler dersleri okulda dinlemiş, etkinlikleri evde yapmışlardır. Veri toplama aracı olarak başarı testi ve İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın başında her iki gruba da tutum ölçeği ve başarı testi öntest olarak uygulanmış, sontest olarak ise başarı testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde, öntest ve İngilizce dersine yönelik tutum, ortak değişken olarak kabul edilmiştir ve ortak değişkenlerin etkileri kontrol altına alındığında, Ters-Yüz sınıf modelinin akademik başarıya etkisini belirlemek amacıyla tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Başarı testi sonuçlarına göre gruplar arası farklılıklar analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre deney ve kontrol grubu başarı puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Flipped Classroom Model, which has started to spread widely both in the World and in our country during recent years, on the academic achievement of 10th grade students in English lessons. The study was carried out for 6 weeks with 68 students in 10/A and 10/B classes at İstanbul- Maltepe Atilla Uras Anatolian High School in the II. Term of 2017-2018 Educational Year. In this study pre-test/post-test quasi-experimental design with control group is used. Two different groups took part in this study: the experimental group and the control group. In the experimental group the lessons were carried out via Flipped Classroom Model. Unlike Traditional lessons, Flipped Classroom Model can be defined as a model in which school-based study and activities are done at home and the home-based study and activities are done at school. In this model students learn theoretical information at home and they use supportive materials in the classroom. In the experimental group students are helped to follow the lessons out of the classroom via videos that are prepared by the teacher before, and they did activities in the classroom. In the control group traditional method was used. To collect the data, an achievement test and attitude scale towards English course were used. As pre-test, achievement test and attitude scale were applied and as post-test achievemet test was used. Pre-test and attitude grades are accepted as covariates and one-way analysis of covariance ( ANCOVA) is used to find out the influence of flipped classroom model on the academic achievement of students by taking the effect of pre-test and attitude grades under control. The findings have indicated that there is not a statistically significant difference between the academic achievement of the groups.