İşletme eğitiminin ve eril-dişil özelliklerin girişimcilik eğilimi ile ilişkisi: Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğrencilerine yönelik bir araştırma
The relationship between business training and masculine-feminine properties with entrepreneurship tendencies: Trakya University I.I.B.F. a study for the students of the department of business administration
  1. Tez No: 545414
  2. Yazar: CANAN EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN BİLİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Girişimcilik günümüzdeki önemli kavramlardan biridir. Üniversiteler, günümüz bilgi toplumunda girişimci adayları yetiştirmede önemli bir konumda yer almaktadır. Eğitim ve toplumsal cinsiyet ise girişimci olmayı etkileyen faktörlerden biri olarak görülmektedir. Çalışmanın ilk iki bölümü çalışmayla ilgili literatürden son bölümü ise uygulama kısmından oluşmaktadır. Çalışma, kolayda örnekleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma işletme eğitiminin ve eril-dişil özelliklerin girişimcilik eğilimi ile olan ilişkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme bölümü öğrencileri üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 406 işletme bölümü öğrencisiyle ile anket gerçekleştirilmiş olup 399 adet kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Yapılan anket çalışmasının sonucunda veriler analiz edilmiş ve işletme eğitimi, eril-dişil özellikler ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the important concepts of today. Universities take an important place in educating entrepreneur candidates in today's information society. Education and gender are seen as factors affecting entrepreneurship. The first two parts of the study are from the literature related to the study and the last part consists of the application part. The study was performed easily by sampling method. This study aims to examine the relationship between business education and masculine-feminine traits with entrepreneurial tendency. For this purpose, Trakya University İ.İ.B.F. In the study, a questionnaire was conducted with 406 business department students and 399 available questionnaire forms were obtained. As a result of the survey, data were analyzed and the relationship between business education, masculine-feminine characteristics and entrepreneurship tendency was determined.