6706 sayılı cezai konularda uluslararası adli iş birliği kanunu çerçevesinde iadenin kabul edilemeyeceği haller
Situations that extradition cannot be accepted with in the scope of international criminal cooperati̇on law no. 6706
  1. Tez No: 545412
  2. Yazar: AHMET CAN YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Uluslararası adli işbirliği düşüncesini gerçekleştirmeye yönelik belki de en etkin yöntem, iadedir. Bu niteliğinden ötürü eskiden beri devletler, aralarında iadeye dair uluslararası anlaşmalar imzalamakta ve bu şekilde iade ilişkisi kurmaktadırlar. Türkiye'nin de tarafı olduğu çok sayıda ikili ve çok taraflı iade anlaşması bulunmaktadır. Söz konusu anlaşmalarda yer alan hükümler doğrultusunda iade işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, 23.04.2016 tarihinde adli işbirliğine ilişkin 6706 sayılı Kanun'un kabulü ile birlikte anlaşmalarda yer alan iade hukukuna dair yerleşik kurallar büyük ölçüde iç hukukumuza aktarılmıştır. Biz de bu çalışmamızda, Türkiye'nin iade hukukunu 6706 sayılı Kanun'un iadeye ilişkin hükümleri doğrultusunda değerlendirmeye çalıştık. Bu değerlendirmeyi yaparken iadeye dair şartlar ve usule odaklanmak yerine iade taleplerinin ret edilme gerekçelerinden yola çıkarak, 6706 sayılı Kanun'un 11. maddesinde yer alan ifadesi ile iadenin kabul edilemeyeceği hallerin üzerinde durmaya çalıştık. Ayrıca çalışmamızda, başta Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) olmak üzere iadeye dair diğer uluslararası anlaşmalar ve 5237 sayılı TCK'nın mülga 18. maddesinde yer alan iadeye ilişkin hükümleri ile 6706 sayılı Kanun'un ilgili hükümlerini karşılaştırarak eksik ve isabetli olarak gördüğümüz hususları da ifade etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Extradition may be the most efficient procedure that can implement the idea of international judicial cooperation. Due to this characteristic, for a long time, governments have signed international treaties on extradition and, thus, have established a formal relationship for extradition. There are a large number of mutual and multilateral international extradition treaties to which Turkey is also a party. In accordance with the provisions of aforementioned treaties, extradition proceedings are carried out. Additionally, with the adoption of Law No. 6706 on Judicial Cooperation on 23th of April 2016, the situated rules on the extradition law in relevant international treaties have been substantially transposed into domestic law. In this study, we tried to assess the Extradition Law of Turkey in accordance with the provisions of Law No. 6706 on extradition. In this evaluation, instead of focusing on terms and procedure of extradition, we tried to emphasize the situations that extradition cannot be accepted in accordance with the expression stated in Article 11 of Law No. 6706 based on the grounds for rejektion of the extradition requests. Furthermore, in this study, we tried to state the issues that we regard as incomplete and accurate by comparing the provisions of international treaties on extradition, notably the European Convention on Extradition (ECE), and the provisions of abrogated Article 18 of the Turkish Penal Code (No. 5237) on extradition with the relevant provisions of Law No. 6706.