İnovasyon, teknoparkların teknoloji geliştirmedeki önemi ve Türkiye örneği
Innovation, importance and functions of technoparks in technology development and Turkey example
- Tez No: 545435
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde Teknoparklar, Üniversite-Sanayi İşbirliği, Teknoloji Transfer Ofisi ve Kuluçka Merkezi gibi hizmetlerin sunulduğu ve aktif olarak Ar-Ge firmalarına, yeni girişimcilere ve akademisyenlere hizmet eden köprüler haline gelmiştir. 4691 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle 2001 yılında resmi olarak ülke gündemine giren teknoparklar kısa zamanda hızla çoğalarak ülkenin birçok ilinde faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada amaç İnovasyon konusunda bilgi vermek, Türkiye'de teknoparkların teknoloji geliştirmedeki önemini ve sonrasında Türkiye Örneği incelemektir. Bu çalışmada Türkiye'de teknoparkların bulunduğu durum, yaptığı çalışmalar ve amaçları irdelenmiş, firmalara nasıl destek oldukları ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında İnovasyon ve Ar-Ge konuları irdelenmiş, inovasyon çeşitleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Teknoloji Transfer Ofislerinin çalışma sistemleri ve amaçları hakkında bilgiler verilen bu çalışmada Türkiye'deki mevcut durum değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, Technoparks became bridges that actively serves to academicians, new entrepreneurs, and Research and Development organisations with Technology Transfer Offices, University-Industry Cooperation Offices and Incubator Centers. Technoparks became so popular after law number 4691 Technology Development Zones Law came into force and begin to operation in many cities of Turkey. The aim of this study investigate the importance of technoparks in Turkey and explain Turkey example. This study investigated present situation, services and missions of technoparks in Turkey. Innovation and Research and Development subjects has been scrutinized, informaton have given about types of innovation, operation systems and missons of technology transfer offices and examples from Turkey.