Hastanelerde yangın güvenlik önlemlerine ilişkin performans kriterlerinin oluşturulması ve bir örneklem
Establishment of performance criteria for fire safety measures in hospitals and a case study
- Tez No: 545479
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bilimde yaşanan gelişmelerin sonucunda, tedavi yöntemlerinin ve tedavilerde kullanılan cihazların değişmesiyle birlikte, zaman içerisinde hastanelerde yeni mekan ihtiyaçları ortaya çıkmış, hastane tasarımlarında değişiklikler yaşanmıştır. Hastane binalarına farklı fonksiyonların eklenmesiyle birlikte, hastanelerin kapasiteleri ve büyüklükleri de aynı oranda artış göstermiştir. Hastanelerin kullanıcı profilinin çok çeşitli olması, kullanıcılarının çoğunluğunu hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin oluşturması, günün her saatinde faaliyet göstermesi ve bünyesinde riskli mekanları barındırması nedeniyle hastane binalarında yangın güvenlik önlemlerinin sağlanması da bir o kadar zorlaşmıştır. Ülkemizde hastane yangınlarının çok sık yaşanması hastanelerde yangın güvenlik önlemlerinin yeterli düzeyde sağlanamadığını gözler önüne sermektedir. Hastane yangınlarının önüne geçebilmek için, tasarım aşamasında yangın güvenlik önlemleri göz ardı edilmeden tasarıma dahil edilmelidir. Aksi takdirde yangın güvenlik önlemleri ihmal edilerek tasarlanan bir hastane binasında sonradan yapılacak değişikliklerle, yangın güvenliğinin sağlanması zorlaşacak, hatta imkansız hale gelecektir. Hastanelerde yangın güvenlik önlemlerinin oluşturulması için literatür taraması yapılmış, hastane binalarının tasarımındaki temel ilkeler ortaya konulmuş, hastane yangınlarının nedenleri ve geçmişte yaşanmış hastane yangınlarının analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda hastanelerde yangın güvenlik önlemleri ile ilgili ülkemizde pek fazla çalışmanın yapılmadığı ve ulusal yangın yönetmeliğimizde de hastanelerde yangın güvenlik önlemleriyle ilgili hükümlerin yetersiz olduğu görülmüştür. Bu nedenle tez çalışması ile hastanelerde yangın güvenlik önlemleri konusunda eksikliğin giderilerek veri oluşturulması ve tasarımcılar için yol gösterici bir kaynak sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmalar sonucunda pasif yangın güvenlik önlemlerinin belirlenmesi için, ulusal ve uluslararası mevzuatlar karşılaştırılarak, hastane binaları için yangın güvenlik önlemleri bağlamında performans kriterleri oluşturulmuştur. Sonrasında, örneklem olarak seçilen hastane binasının performans kriterlerine uygunluğunun analizi yapılarak, hastane binası değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan araştırmalar ve performans kriterleri doğrultusunda hastanelerde alınması gereken yangın güvenlik önlemleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
New space requirements have appeared and some changes have occurred in hospital designs in time upon the change of treatment methods and devices used in treatments as a consequence of developments experienced in science. Capacities and sizes of hospitals have increased proportionately by the addition different functions in hospital buildings. Ensuring fire safety precautions in hospital buildings has become more difficult by reason that user profile of hospitals is highly diverse, majority of users is composed of individuals with limited mobility, hospitals operate 24 hours a day and contain risky spaces in them. The fact that hospital fires occur very frequently in our country displays that fire safety precautions cannot be ensured sufficiently. Fire safety precautions should not be ignored and must be included in design at stage of construction in order to prevent hospital fires. Otherwise, ensuring fire safety by means of modifications to be made subsequently shall become more difficult and even impossible in a hospital building that has been designed by ignoring fire safety precautions. Literature review has been performed in order to create fire safety precautions in hospitals, the main principles in design of hospital buildings have been determined, reasons of hospital fires have been established and hospital fires occurred in the past have been analyzed. It has been found in the study held that there are just few studies on fire safety precautions in hospitals in our country and the provisions with respect to fire safety precautions in hospitals are insufficient in our national fire regulations. For that reason, the thesis study aims data creation by means of covering shortcomings on the subject of fire safety precautions in hospitals and to ensure a guiding source for designers. National and international legislations have been compared in order to determine passive fire safety precautions as a result of the researches held and performance criteria have been created in context of fire safety precautions for hospital buildings. After that, compliance of the hospital building selected as the sample with the performance criteria has been analyzed and the hospital building has been evaluated. In conclusion, some recommendations with respect to fire safety precautions needed to be taken in hospitals have been made in direction of the researches and performance criteria.