Üniversite araştırma hastanelerinde aktif yangın önlemleri
Active fire measures in university research hospital
  1. Tez No: 585399
  2. Yazar: GÜLENDAM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizde sağlık hizmetleri kamu hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite araştırma hastaneleri tarafından sunulmaktadır. Kamu hastanelerinden sonra sağlık hizmetlerinin sunumda ülkemizde ikinci sırada üniversite araştırma hastaneleri gelmektedir. Üniversite araştırma hastaneleri hastanın tanı ve tedavisinin yanı sıra tıp eğitimi ve araştırma gibi misyonları da uygulamaktadır. Bu sebeple üniversite araştırma hastaneleri diğer hastanelerden kullanıcı yükü ve yangın yükü bakımından daha tehlikelidir. Üniversite araştırma hastaneleri poliklinikler, sınıflar, patoloji ve mikrobiyoloji laboratuvarı, anestezi odaları, ameliyathane, medikal ve gaz vakum odaları, yüksek basınç odaları, kan ve sterilasyon merkezi, kazan dairesi, elektrik odaları, trafo merkezi, yemekhane, kantin, tıbbı atık odası gibi birçok tehlikeyi ve yangın riski yüksek mekânları tek çatı altında bünyesinde toplamaktadır. Bu faktörlerin yanı sıra refakatçi, hasta sayısı, sağlık personeli ve öğrenci sayısı diğer sağlık kurumlardan daha fazladır. Bu çalışmada hastaneler sektörlerine göre üniversite araştırma hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler olarak ayrılmış ve güvenliği açısından incelenmiştir. Bir üniversite araştırma hastanesinin aktif yangın güvenlik önlemleri incelenip, alınan önlemler hem ulusal hem uluslararası yangın güvenlik mevzuatlarına göre değerlendirilmiştir. Ulusal yangın güvenlik mevzuatı olarak Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik, uluslararası yangın güvenlik mevzuatı olarak da Amerika Bileşik Devletleri standardı kullanılmıştır. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelikte hastaneler ve alt bölümlerine ait özel hükümler bulunmamaktadır. Bu eksiklikleri gidermek için Amerika Bileşik Devletleri standartlarından faydalanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Health services in our country are provided by public hospitals, private hospitals and university research hospitals. After public hospitals, university research hospitals are second in our country in the provision of health services. University research hospitals implement missions such as medical education and research, as well as patient diagnosis and treatment. Therefore, university research hospitals are more dangerous in terms of user load and fire load than other hospitals. University research hospitals include polyclinics, classrooms, pathology and microbiology laboratories, anesthesia rooms, operating rooms, medical and gas vacuum rooms, high pressure rooms, blood and sterilization centers, boiler rooms, electrical rooms, ıt combines the danger and fire-risk spaces under one roof. In addition to these factors, the number of companions, patients, health personnel and students is higher than other health institutions. In this study, hospitals were divided into university research hospitals, public hospitals and private hospitals according to their sectors and examined for their safety. Active fire safety measures of a university research hospital were examined and the measures taken were evaluated according to both national and international fire safety regulations. The Regulation on the Protection of Buildings from Fire was used as the national fire safety legislation and the American Composite Standard was used as the international fire safety legislation. The Regulation on the Protection of Buildings from Fire does not contain any special provisions for hospitals and subdivisions. To overcome these short comings, the United States should use the standards of the United States of America.