Uluslararası muhasebe standartları TMS-2 ve TMS-16'nın turizm işletmelerinde uygulanabilirliği ve Konya ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerine yönelik bir uygulama örneği
Applicability of international accounting standards IAS-2 and IAS-16 in tourism businesses and a practical example in hospitality businesses in Konya province
- Tez No: 545499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ekonomik olarak büyüyen işletmeler, globalleşme ve bunun neticesinde ortaya çıkan çok uluslu firmalar ve yabancı ortaklıklar, finansal raporlamada ülkelerin mevcut uygulamalarından etkilenmeden ortak geçerliliği olan mali tablolar hazırlanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Konaklama işletmeleri açısından bakıldığında, bu işletmelerin varlıklarında önemli yer kaplayan stoklar ve maddi duran varlıkların, Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları içerisinde yer alan“TMS-2 Stoklar”ve“TMS-16 Maddi Duran Varlıklar”standartları ile Uluslararası normlara uygun bir şekilde düzenlenmesi mümkündür. Çalışmada, bu amaçla TMS-2 ve TMS-16 Standartları incelenmiş, mevcut sisteme göre farklılıkları ortaya konmuş, gerekli muhasebe işlemleri yapılmış ve bunun neticesinde mali tablolar ve vergisel açıdan ortaya çıkan farklılıklara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses growing economically, multinational companies and foreign partners resulting from globalisation firms have revealed the need for the preparation of financial statements that are valid in financial reporting without being affected by the current practices of the countries. In terms of accommodation establishments, these stocks occupying an important place in the presence of businesses and tangible assets are possible to be held in an appropriate manner according to the international norms and“IAS 2 Inventories”and“IAS-16 Tangible Assets”Standards taking part in Turkey Accounting and Financial Reporting Standards. In this study, IAS-2 and IAS-16 Standards were examined for this purpose, differences have been presented according to the current system, necessary accounting transactions have been made and as a result of this, the financial statements and the tax-related differences are mentioned.