Okul yöneticilerinin kayırmacılık davranışlarına ilişkin öğretmen algıları (Ankara ili Altındağ ilçesi örneği)
Teacher perceptions of the school administrators' nepotistic behaviours (The case of Altindag district of Ankara province)
- Tez No: 545500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, seçilen bazı değişkenlere göre okul yöneticilerinin yönetim süreçlerindeki kayırmacılık davranışlarına ilişkin öğretmen algıları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemektir. Araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara İli Altındağ İlçesindeki kamu ortaokullarında görev yapan 1056 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak 392 öğretmenin görüşüne başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin planlama, örgütleme, koordinasyon ve değerlendirme süreçlerindeki kayırmacılık davranışlarına ilişkin öğretmen algıları“hiçbir zaman”düzeyindedir. Okul yöneticilerinin kayırmacılık davranışlarına ilişkin öğretmen algılarının“cinsiyete göre değişimi”incelendiğinde; planlama, örgütleme, koordinasyon ve değerlendirme süreçlerinde erkek öğretmenler kadın öğretmenlerin yöneticiler tarafından kayrıldığını düşünmektedir. Okul yöneticilerinin kayırmacılık davranışlarına ilişkin öğretmen algılarının“okul türüne göre değişimi”incelendiğinde örgütleme ve değerlendirme süreçlerinde imam hatip ortaokulu öğretmenlerinin kayırmacılık algısının ortaokul öğretmenlerinden yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre okul yöneticilerinin kayırmacı uygulamalar ve bu uygulamaların olumsuz sonuçları hakkında bilgilendirilmesi ve okul yöneticilerine konu ile ilgili hizmet içi eğitim seminerleri verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether there is a significant difference between the teachers' perceptions of the school administrators' nepotistic behaviours in the management process according to some selected variables. The survey model was used to conduct the research. The population of the research consists of 1056 teachers working in the public secondary schools in Altındağ District of Ankara. In this study, data were gathered from 392 teachers by using simple random sampling method. According to the results, teachers' perceptions about the nepotistic behaviours in planning, organizing, coordination and evaluation processes of school administrators are at“never”level. When the teachers' perceptions of the school administrators' nepotistic behaviours were examined according to their gender, it was found that male teachers think that female teachers are favoured by the administrators in the planning, organization, coordination and evaluation processes. When the teachers' perceptions of the school administrators' nepotistic behaviours were examined according to the“school type”, it was seen that Imam Hatip secondary school teachers' perceptions of nepotism was higher than middle school teachers' perceptions of nepotism in the process of organizing and evaluating. According to these results, it can be suggested that school administrators should be informed by in-service training seminars about nepotistic behaviours and negative consequences of them.