Ulu önder Atatürk'ün ölümünün, gazete manşetleri ve sayfa tasarımlarının bilgisayarda yeniden düzenlenmesi
Ulu önder Ataturk's death, newspapers and page designs registered in computer
  1. Tez No: 545530
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇİN ÇUBUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Journalism, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Mustafa Kemal Atatürk'ün öldüğü gün ve bir sonraki günde çıkan gazetelerden Onbir Ulusal ve On Sekiz Uluslararası yayının, Atatürk'ün ölüm haberlerinin literatür araştırması yapılarak, bu manşetlerin yedi ulusal yayının birinci sayfalarının yeniden düzenlenmesi ve değerlendirilmesi araştırma konusu haline getirilmiştir. Basında Atatürk ile ilgili çıkan haberleri incelediğimizde ise onun hayatı, devrimi ve ülkesinin bağımsızlığı uğruna vermiş olduğu çabanın ve onun için diğer dünya liderlerinin söylediği sözler üzerinde durulmuştur. Gerek dahi kişiliği gerekse de özgürlük anlayışı ve uluslararası diplomasi işlerindeki barışçıl politikasının öneminden bahsedilmiştir. Tarih boyunca Osmanlı devletinden çok farklı bir dış politika izleyen Mustafa Kemal Atatürk, Dünya devlet liderlerinin ve halklarının takdirini kazanmıştır. Atatürk'ün vefatının ardından çıkan Ulusal gazetelerin birinci sayfa düzenlerinin günümüz teknolojisini ve tasarım anlayışını kullanarak yeniden tasarlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the morning of Mustafa Kemal Atatürk's death and in the following days, re-arranging and evaluating the news headlines about Atatürk and the first page of four national and four international newspapers have become research topic. When we examined the news about him in the press, his life, the revolution and the effort that he gave for the sake of his country's independence were emphasized. Both his genius personality and freedom concept and his importance of the peaceful policy in international diplomacy were mentioned. Mustafa Kemal Atatürk, who pursued a very different foreign policy from the Ottoman state throughout history, has gained the appreciation of the world state leaders and their peoples. And following Atatürk's death, the newspaper headlines about him were rearranged and evaluated.