Yaşam temelli tasarım eğitiminin öğrencilerin uygulama becerisine etkisi
The effect of life based design education on students' practical skills
  1. Tez No: 545531
  2. Yazar: YEŞİM ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Geçmişten günümüze kadar insan etkinlikleri içerisinde eğitim önemli bir yere sahiptir. Eğitime verilen önemden dolayı eğitim de yeni güncellemeler ve uygulamalar ortaya konmuştur. Bu uygulamalar içerisinde son yıllarda yaşam temelli eğitim uygulamaları önem kazanmıştır. Bu araştırmada üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilen“Temel Tasarım”derslerinin yaşam temelli olarak hazırlanması ve uygulanmasının öğrencilerin uygulama becerilerine ne tür etkiler ortaya koyacağını görmek amaçlanmıştır. Araştırma Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 1.sınıf öğrencileri ile yapılmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sanat eğitiminde yeni yöntemler kullanılarak tasarım derslerinin yeniden yorumlanmasının uygun olacağı fikrinden yola çıkarak meydana getirilen bu araştırmanın alan için önemli olduğu düşünülmektedir. Temel Tasarım dersi kapsamında verilen tasarım eleman ve ilkelerinin yaşam alanından temellendirilerek ele alınması bu çalışmaya temel oluşturmaktadır. 5 farklı üniversiteden, Temel Tasarım dersine girmiş 7 alan uzmanı ile temel tasarım eğitiminin yaşam temelli nasıl işlenebileceği ile ilgili görüşmeler yapılmıştır. Hazırlanan ders programları 2016-2017 Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı,“Temel Tasarım”dersinde öğrenim gören 10 kız ve 5 erkek olmak üzere toplam 15 öğrenciden oluşan 1.sınıf A grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Öğrencilere 13 hafta süren uygulamalarla ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formundan, öğrenci günlüklerinden, araştırmacı günlüklerinden ve öğrenci uygulama ürünlerinden veri araçları olarak yararlanılmıştır. Yarı deneysel olan bu araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiş, elde edilen bulgular araştırma soruları çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan önemli görülen bazıları şu şekildedir: Yaşamın içine dahil edilerek konuların işlenmesinin öğrencilerde farkındalık yarattığı, çalışmalarına başlama noktasında kolaylık sağladığı, yaratıcılığı arttırdığı görülmüştür. Öğrencilerin tüm derslerin bu şekilde işlenmesini istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Education has an important place in human activities from past to present. Due to the importance given to education, new updates and practices have been introduced in education. In these applications, life-based education practices have gained importance in recent years. In this research, it is aimed to see how life-based preparation and application of tür Basic Design er courses given to university students will show the effects of the students on their application skills. Konya Necmettin Erbakan University Ahmet Kelesoglu Faculty of Education, Fine Arts Education Department, Department of Art Education was made with first year students and the results were evaluated. Based on the idea that it would be appropriate to reinterpret the design courses by using new methods in art education, it is thought that this research is important for the field. The basic principles of the design of the design elements and principles are based on the living area is based on this study. 7 field experts from 5 different universities and basic design courses were interviewed on how to design basic design education based on life. Prepared course programs 2016-2017 Konya Necmettin Erbakan University Ahmet Kelesoglu Faculty of Education Department of Fine Arts Department of Fine Arts Education, 10 girls and 5 boys in abil Basic Design iş course. The data obtained from the 13-week applications were evaluated. In this study, semi-structured student interview form, student diaries, researcher diaries and student application products were used as data tools. The data of this quasi-experimental study were analyzed by using the content analysis method and the findings were interpreted within the framework of the research questions. Some of the important results of the research are as follows: It has been seen that the inclusion of the subjects into life creates awareness in the students, facilitates the starting point of their studies and increases the creativity. The students stated that they want all the courses to be processed in this way.