Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diyotunun farklı aydınlatma şiddetleri altında elektriksel parametrelerinin araştırılması
The investigation of the electrical parameters under the different illuminations intensity of Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diode
  1. Tez No: 545535
  2. Yazar: ALİ OSMAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TUĞLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, BOD-Z-EN organik bileşiği spin kaplama yöntemi ile n tipi Si altlık üzerine ince film olarak büyütülmüştür. Sonuç olarak Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diyotu üretilmiş ve diyotun ana elektriksel karakteristikleri oda sıcaklığında, karanlıkta ve farklı aydınlatma şiddetleri altında I-V ölçümleri kullanılarak incelenmiştir. İdealite faktörü (n) değerleri karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 2,33 ve 1,55 bulunmuştur. Engel yüksekliği (ɸ𝑏) değerleri karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 0,86 eV ve 0,90 eV bulunmuştur. Artan aydınlatma şiddeti ile birlikte idealite faktörü değerinin azaldığı, engel yüksekliği değerinin arttığı görülmüştür. Ek olarak, seri direnç (Rs) değerleri Cheung&Cheung metodu kullanılarak belirlenmiştir. Seri direnç değerleri karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 5850 Ω ve 2375 Ω olarak bulunmuştur. Au/BOD-Z-EN/n-Si/In diyotunun açık devre voltajı (Voc) ve kısa devre akımı (Isc) değerleri 100 mW/cm2 aydınlatma şiddeti için sırasıyla 0,15 V ve 10,71 mA bulunmuştur. Sonuçlar incelendikten sonra elde etmiş olduğumuz Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diyotunun ışığa karşı duyarlı olduğu ve fotovoltaik özellik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, BOD-Z-EN organic compound thin films on n type Si wafer have been deposited by spin coating method. As a result, Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diode was fabricated and main electrical characteristics of the diode were investigated using I-V measurements in dark and under various illumination intensity at room temperature. The ideality factor (n) values have been found to be 2,33, 1,55 for dark and 100 mW/cm2, respectively. The barrier height (ɸ𝑏) values have been found to be 0,86 eV, 0,90 eV for dark and 100 mW/cm2, respectively. With increasing lighting intensity, it was seen that the value of ideality factor decreased and the barrier height value increased. In addition to, the series resistance (Rs) values from Cheung&Cheung method have been determined. The series resistance values have been found to be 5850 Ω and 2375 Ω at dark and 100 mW/cm2, respectively. The open circuit voltage (Voc) and the short circuit current (Isc) values of the Au/BOD-Z-EN/n-Si/In diode were 0,15 V and 10,71 mA for 100 mW/cm2 illumination intensity, respectively. After investigating the results, it was observed that the Au/BOD-Z-EN/n-Si/In Schottky diode was sensitive to light and showed photovoltaic properties.