Bazı fasulye çeşitlerinin Rhizoctonia solani'ye karşı reaksiyonların belirlenmesi
Determination of the reactions of some bean varieties to Rhizoctonia solani
- Tez No: 545534
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Rhizoctonia solani fasulye üretim alanlarında yaygın olarak görülen ve ekonomik verim kayıplara neden olan önemli bir toprak patojenidir. Hastalık ile mücadele açısından bu etmene karşı fasulye çeşitlerinin dayanıklılık reaksiyonlarının belirlenmesi oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen bazı fasulye çeşitlerinin hastalık etmenine karşı reaksiyonlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla ön patojenisite testinde yüksek derecede virulent bulanan iki patojen izolatına karşı 30 fasulye çeşidinin reaksiyonu saksı denemesinde belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar patojen izolatları arasında belirti ve virülenslık açısından önemli farklılıkların bulunduğunu göstermiştir. Fasulye çeşitlerinin hastalığa karşı reaksiyonlarının ise patojen izolatına bağlı olarak önemli oranda değiştiği görülmüştür. Test edilen 26 nolu izolata karşı en dayanıklı çeşit Seher Yıldızı olur iken en hassas çeşit Yalova 5 olmuştur. Bununla birlikte 32 nolu patojen izolatına karşı test edilen çeşitlerin hiçbirinin yeterli bir dayanıklılığa sahip olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Rhizoctonia solani is an important soil pathogen that commonly occur in bean growing areas and causes economic yield losses. To control this disease, it is essential to determine the level of the resistance reactions of bean varieties to the pathogen. The aim of this study was to determine the reactions of some bean varieties commonly grown in Turkey to this pathogen. For this purpose, the reaction of 30 bean varieties was determined in the pot experiment to two pathogenic isolates that found to be highly virulent in the preliminary pathogenicity test. The results showed that there were significant differences between the pathogen isolates in terms of theirs symptoms and virulence. The reaction of bean varieties against the disease varied significantly depending on the pathogen isolate. The most resistant variety to the isolate 26 was Seher Yıldızı variety while the most susceptible variety was Yalova 5. However, none of the bean varieties tested were found to have an enough resistance to the isolate 32.