Üretilen normlu uzaylar arasındaki operatörler
Operators between generated normed spaces
- Tez No: 545536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, sıralı cisimlerde değer alan normlar ile elde edilen uzaylar arasındaki operatörler ele alınmıştır. Seçilen üreteçlere göre bu operatörlerin lineerlikleri, sınırlılıkları ve normları tanımlanmış ve bu kavramlar üzerine birtakım sonuçlar verilmiştir. İki vektör uzayı arasındaki operatörlerin cebirsel ve topolojik kavramları seçilen üreteçlere göre bu uzayların üretilen normları ile doğrudan ilişkilendirilmiştir. Üretilen normların yapısının operatörlerin karakteristik özelliklerini belirlediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operators between any two spaces obtained with the help of norms with valued in the ordered fields are considered. The linearity, boundedness and norms of these operators are defined according to the selected generators. Some conclusions are given on these concepts. The algebraic and topological concepts of operators between any two vector spaces are directly related to generated norms of these spaces according to some selected generators. The structure of generated norms determines the characteristics of operators.