Vapor compression refrigeration cycle design for electronic cooling applications
Elektronik soğutma uygulamalarında buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi tasarımı
  1. Tez No: 545539
  2. Yazar: FETHİYE ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FAZIL SERİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Elektronik bileşenlerin ısıl yönetimi, daha hızlı ve güvenilir bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir unsurdur. Bilgisayarlarda kullanılan ilk soğutma sistemleri pasif soğutucularken, değişen işlemci hızları ve artan eleman sayısı ile soğutma ihtiyacını karşılamak için zorlanmış hava akışı ile soğutma standart bir uygulama haline gelmiştir. Fakat yüksek soğutma ihtiyacı olan uygulamalarda, kısıtlı uygulama hacimlerinde ve yüksek sıcaklıkta çalışma koşullarında fan ile soğutma yetersiz kalmaktadır. Uygulamadan atılacak ısı ortam sıcaklığı ile sınırlanmıştır. Ayrıca fanlarda gürültü, titreşim gibi mekanik problemlerle birlikte, yeni bileşen tasarımları ve farklı soğutucu sistemleri geliştirme ihtiyacı duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, zorlu ortam şartlarında çalışan bilgisayarların, güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayacak, cihaz sıcaklığını maksimum çalışma sıcaklığının altında tutarak, performansta düşüşe sebep olmayacak buhar sıkıştırmalı kompakt bir soğutucu sistem tasarlamaktır. Bu çevrimde kullanılacak olan buharlaştırıcı için parametrik boyutlandırma yapılmıştır. Buharlaştırıcı içerisindeki akış modelinde yeni bir yaklaşım metodu geliştirilerek hem hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi hem de analitik çözümler ile iki fazlı akış modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal management of electronic components is an essential element in the development of faster and more reliable computer technologies. While the first cooling systems used in computers were passive cooling, cooling with forced convection has been became a standard practice with the changing processor speeds and the increasing number of equipments in electronics to serve the purpose of cooling. However, in applications with high cooling requirements, forced convection is inadequate in restricted application volumes and operating conditions at high temperatures. This cooling method is limited by the ambient temperature. In addition to mechanical problems such as noise and vibration in fans, new component designs and development of different cooling systems are needed. The central focus of this work is designed a compact vapour compression refrigeration cycle that is with the micro-channel heat exchanger which isn't cause the performance dropping, keeping the device temperature below the maximum operating temperature, which ensure reliable operation of computers operating in harsh ambient conditions. Parametric dimensioning has been made for the evaporator to be used in this cycle. A novel approach has been developed for the two phase flow modelling in the evaporator and the flow modeling performed with both computational fluid dynamics analysis and analytical solutions.