Ankara aydınlatma master planı bölgeleme çalışmalarında 'Sıhhiye ve Çevresi' bölgesine yönelik analiz çalışması
An analysis study to Ankara lighting master plan zoning studies for 'Sihhiye and Surroundings' region
  1. Tez No: 545538
  2. Yazar: HARUN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde kentlerin nüfus yoğunluğu artmış olup, aydınlatmanın sağlıklı yapılabilmesi için; aydınlatma master planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Master planı oluşturmak için bölgedeki mimari öğeler analiz edilmeli, bu analize göre bir yol haritası çizilmelidir. Bu çalışmada Ankara ili Sıhhiye ve Çevresi için bir aydınlatma master planı çalışması yapılmıştır. Çalışma kent aydınlatma ile ilgili bilgiler verilerek, bölgeye yönelik analiz yapılarak başlamıştır. Daha sonra analiz edilecek mimari öğelerin belirlenmesi için, değerlendirme yöntemi oluşturularak, buna göre mimari öğeler seçilmiştir. Seçilen mimari öğelerin yerinde ölçümleri yapılarak, aydınlatma düzeyi belirlenmiştir. Bölgenin aydınlatma yönünden genel değerlendirmeleri yapılmış ve tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lighting master plans are needed to ensure proper lighting in the cities with increased population density, nowadays. Architectural elements in the related district should be analyzed and a road map should be generated for the master plan. A lighting master plan has been studied for Sıhhıye District and its environment in Ankara throughout this thesis. The first part of the study contains information about urban lighting and analysis of the relevant district. The evaluation method to determine the architectural elements to be analyzed has been constituted in the next phase and the architectural elements have been choosen accordingly. On-site measurements of the relevant architectural elements have been conducted and the lighting level has been determined. The district has been evaluated in general regarding the lighting and advices have been given