Thermoeconomic optimization for pre-conditioned air unit
Pre-conditioned air ünitesi için termeekonomik optimizasyon
- Tez No: 967364
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÇAMDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Pre-Conditioned Air (PCA) üniteleri, bir uçakta yalnızca yerleşik klima sistemi çalışmadığında, tipik olarak uçak yerdeyken sıcaklık ve nemi kontrol etmek için kullanılmak üzere tasarlanmış klimalardır. PCA üniteleri, yolcu konforu sağlama ve özellikle uçağa biniş ve iniş ve diğer yer operasyonları sırasında hassas uçak içi elektronikleri koruma açısından önemlidir. PCA üniteleri uçağa yeni şartlandırılmış hava sağlayarak dışarıdaki hava koşullarından bağımsız olarak kabin koşullarını optimum seviyede tutar. Araştırma, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını bulmak için uçak kabinlerinin enerji analizi ile başlar. Daha sonra odak noktası, maliyet ve verimli konfigürasyonları belirlemek için verimlilikleri analiz edilen Buhar sıkıştırmalı soğutma döngüsü olarak Elektrik tahrikli PCA ünitelerine geçilir. PCA üniteleri, dar gövdeli uçaklardan geniş gövdeli uçaklara kadar değişen talepler için soğutma kapasitesine göre kategorize edilmiştir. Çalışma, termodinamik verimliliği belirlemek amacıyla bir enerji analizi gerçekleştirmeyi ve ekonomik uygulanabilirliklerini, yatırım ve işletme maliyetlerini belirlemek amacıyla bir termoekonomik analiz yapmayı amaçlayacaktır. Araştırma, Performans Katsayısı (COP) ve çevresel etki gibi değişkenlerin performansı ve maliyeti arasında en iyi uzlaşmayı sağlayarak PCA ünitesi tasarımını optimum değere indirecektir. Araştırmanın temel katkıları, elektrik tahrikli PCA ünitelerinin enerji verimliliği, çevre dostu olma ve maliyet etkinliği açısından ayrıntılı bir değerlendirmesidir. Termoekonomik optimizasyon yöntemlerinin uygulanmasının ardından araştırma, çeşitli uygulamalar için en uygun PCA sistemlerinin seçimi konusunda değerli veriler sağlamaktadır. Bulgular, karar vericilerin PCA ünitesinin çalışmasını, enerji verimliliğinin yanı sıra uçak kabin koşullarının bakımında maliyet etkinliği sağlayacak şekilde optimize etmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pre-Conditioned Air (PCA) units are temperature and humidity control air conditioners designed to be utilized solely to control temperature and humidity on an airplane only when its onboard air conditioning system is not operational, typically while the airplane is on the ground. PCA units are significant to the extent of delivering passenger comfort and protecting sensitive onboard electronics, particularly during boarding and onboarding and other ground operations. PCA units supply new conditioned air to the aircraft, which maintains cabin conditions at their optimum regardless of weather conditions outside. The research begins with energy analysis of aircraft cabins to find their heating and cooling needs. The focus then gets shifted to Electric driven PCA units as Vapor compression refrigeration cycle, its efficiency analyzed to identify the cost and efficiency configurations. The study will aim to carry out an energy analysis with the aim of establishing thermodynamic efficiency and conducting a thermoeconomic analysis with the aim of establishing economic viability, investment, and operational costs. The research will minimize PCA unit design by establishing the best compromise between performance and cost of variables such as Coefficient of Performance (COP) and environmental impact. The key contributions of the research are a detailed assessment of Electric driven PCA units in terms of energy efficiency, environmental friendliness, and cost-effectiveness. After the implementation of thermoeconomic optimization methods, the research provides valuable data on the selection of the most suitable PCA systems for various applications. The findings will help decision-makers optimize PCA unit operation in such a manner that it leads to energy efficiency as well as cost-effectiveness in aircraft cabin conditions upkeep.