Türk beyaz eşya sektörünün seçilmiş AB ülkeleri ile karşılaştırmalı rekabet avantajı analizi
Analysis of Turkish home appliance secto anrd competitor EU countries' comparative advantage
  1. Tez No: 545546
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk beyaz eşya sektörünün seçilmiş Avrupa ülkelerine göre rekabetçi pozisyonunu ortaya koymaktır. Çalışma Türkiye'nin seçilmiş Avrupa Ülkeleri ile karşılaştırmalı bir avantajı olup olmadığını üretim faktörleri, ihracat kapasitesi ve doğrudan yabancı yatırım (FDI) çekebilme açısından ele almaktadır. Çalışmanın cevabını aradığı ana sorusu şu şekildedir:“Türk beyaz eşya sektörünün, seçilmiş diğer Avrupa ülkelerine göre rekabetçi pozisyonu nedir?”. Beyaz eşya sektörünün ihracat performansına göre, karşılaştırmaya dahil edilecek ülkeler Almanya, İtalya ve Polonya'dır. Karşılaştırmalı avantaj modelleri olan, Ricardian ve Heckscher-Ohlin modelleri, bu çalışmanın araştırma sorusuna üretim faktörleri ve faktör maliyetleri ışığında cevap vermekte kullanacağımız modellerdir. Daha sonra, açıklanmış karşılaştırmalı avantaj endeksleri olan, Revealed Comparative Advantage (RCA – Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük) ve Relative Trade Advantage (RTA - Göreceli Ticaret Avantajı) indeksleri Türkiye ve diğer 3 ülkenin karşılaştırmalı avantajı inceleyebilmek adına ihracat ve ithalat değerleri kullanılarak hesaplanmıştır. Sonrasında ise, Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI - Foreign Direct Investment) çekme performansı açısından Türk beyaz eşya sektörü ve RCA, RTA endeksleri ile tespit edilen sektördeki en büyük rakibi, Dunning'in Eklektik Paradigması (OLI – Ownership, Location, Internalization, ) vasıtasıyla incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türk beyaz eşya sektörünün ihracat performansı ışığında seçilmiş Avrupa ülkelerine göre karşılaştırmalı avantajı olsa da, hala üretim faktörlerini geliştirmeli ve faktör maliyetlerini ihracat performansını arttırmak için daha da geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the competitive position of the Turkish home appliance industries vis-à-vis some selected European countries. The attempt of the study is to answer whether Turkey has a comparative advantage in the production factors and the capacity in exporting and attracting foreign direct investment (FDI). According to the export performances of the industries the European countries which will be studied are determined as Germany, Italy and Poland. The Ricardian Model and Heckscher-Ohlin Model are the comparative advantage models which are utilized to answer the research question of this study in respect of the production factors and factor costs such as; labour factor and labour cost, logistics infrastructure and logistics cost, energy infrastructure and energy cost, machinery and technological infrastructure, financial infrastructure and financial cost, and the resource accessibility and raw material cost. While the Ricardian Model focuses on the labour cost in explaining the comparative advantage of a nation, the Heckscher-Ohlin Model studies the endowments and the costs of the other mentioned production factors. After that, the revealed comparative advantage indices RCA and RTA, are applied to the export and import data of Turkey and the 3 selected European countries in the home appliance industries in order to examine whether Turkey has a comparative advantage. Then, the FDI attractiveness of the Turkish home appliance industries is studied with the Eclectic Paradigm of Dunning in respect to the ownership, internalization and location advantages. In conclusion, it can be said that the Turkish home appliance industries have the comparative advantages vis-à-vis the 7 European countries in terms of the export performances, but still need to enhance its production factors and lower the factor costs accordingly in order to boost its export performance. In the study itself, more detailed information regarding the competitiveness of the Turkish home appliance industries is provided.