Arabidopsis thaliana'nın süksinat dehidrogenaz (SDH) (kompleks II) eksik bitkilerinde tuz stresi altında hücresel redoks düzenlemesinin araştırılması
Investigation of cellular redox regulation in succinate dehydrogenase (SDH) (Complex II) deficient plants of Arabidopsis thaliana under salt stress
- Tez No: 545547
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tuz stresi, bitki performansını olumsuz etkileyen bir abiyotik stres türüdür. Tuz stresiyle birlikte hücrede çeşitli metabolik süreçler arasındaki dengenin bozulması nedeniyle reaktif oksijen türleri (ROS) üretimi artmakta, bu moleküller belirli bir seviyeye kadar sinyal görevi görmekte ancak aşırı üretilmeleri ise biyolojik moleküllerde zarar oluşturmaktadır. Sonuçta oluşan oksidatif stres fotosentez ve solunumu olumsuz etkileyerek büyümeyi yavaşlatmakta, stresin ileri safhalarında ise hücre ölümünü tetiklemektedir. Mitokondri, kloroplast ile birlikte hücrede önemli ROS kaynaklarından biridir. Mitokondriyal kompleks II (süksinat dehidrogenaz, SDH) mitokondri iç zarına periferal olarak yerleşen, hem elektron taşıma zincirinde (ETS) hemde sitrik asit döngüsünde görev alan bir enzimdir. Daha önce memelilerde ve bitkilerde yapılan çalışmalarda SDH kökenli ROS'ların hücrede sinyal görevi gördüğü, hücre büyümesini ve savunma yanıtlarını düzenlediği ortaya konmuştur. Ancak bu kompleksin hücre redoksunun düzenlenmesi üzerine etkileri hakkında literatürde bilgi yoktur. Bu çalışmada kompleks II kökenli ROS'ların, SDH inhibitörü olan malonat kullanılarak, tuz stresi altında hücre redoksunu nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salt stress is one of the abiotic stresses that affects plant growth and performance. Disruption of balance in metabolic processes resulting from salt stress, there usually be an increase in reactive oxygen species (ROS) production. These molecules have a signalling role up to a certain level but when that level is exceeded, they are harmful for biomolecules. These ROS's are affecting processes like photosynthesis and respiration causing inhibition of plant growth and even cell death. Mitochondria is a major ROS source in the cell along with chloroplast. Complex II of mitochondri (Succinate dehydrogenase, SDH) localizes in the inner membrane of mitochondria, operating in both TCA cycle and ETC. Previously works on mammal and plants showed that SDH derived ROS has signalling role in cellular growth and defence responses. But there is no information on how SDH regulating cellular redox. In our work, using a spesific inhibitor of SDH, malonate, our intent is to investigate how SDH is regulating cellular redox under salt stress.