Türk bankacılık sektöründe bilişim teknolojilerinin gelişimi ve bankacılık hizmetlerine yansıması
The development of information technologies in Turkish banking sector and its reflection to banking services
  1. Tez No: 545551
  2. Yazar: GÜLÇİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYMET YAVUZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de bilişim teknolojilerine yapılan yatırımlar sayesinde geleneksel bankacılık faaliyetleri elektronik ortamlara taşınmıştır. Bu köklü değişim bankalar arasındaki rekabeti etkilemektedir. Teknolojik yenilikleri yakından takip edip, uygulamaya geçen bankalar bir adım öne çıkmaktadır. Günümüzde teknolojiyi ürün ve hizmetlere dönüştürebilen bankalar pazarlama faaliyetlerini çok daha verimli bir şekilde yapabilmekte ve şube masraflarından ciddi tasarruflar sağlayabilmektedir. Mobil cihazların yaygın kullanılması ile birlikte bireysel ve kurumsal müşteriler şubeye gitmeden birçok işlemi aplikasyonlar sayesinde gerçekleştirebilmektedirler. Dijital ortamlarda gerçekleştirilen nakit dışı bankacılık işlemlerinin hacmi şubelerde gerçekleştirilen işlem hacmine oranla daha fazladır. Karlılık oranlarını olumlu yönde etkileyen bu unsur, bankaların teknolojiye olan yatırımlarını artırmasını sağlamaktadır. Günümüzde faaliyet gösteren bankaların başarılı olabilmesi için, bankaların müşteri odaklı çalışarak teknolojik Ar-Ge faaliyetlerini artırması gerekmektedir. Bu çalışmada Türk bankacılık sektöründe bilişim teknolojilerinin kullanılması ve bankacılık hizmetlerine olan etkisi konu edinilmiştir. Araştırmada, bilişim teknolojilerinin etkileri, bankaların azalan şube maliyetleri, mobil ve internet üzerinden gerçekleştirilen işlemler incelenmiştir. Türkiye'de internet ve mobil bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalarda bireysel ve kurumsal müşterilerin dijital bankacılığı kullanım oranları ve işlem hacimleri istatiksel raporlar aracılığı ile ortaya konmuştur. Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların gerçekleştirdiği hizmetler ve mevcut durumunun erişilebilen yıllar itibariyle değişimi ve uluslararası alandaki konumu karşılaştırmalı tablolar ile analiz edilmiştir. Yapılan karşılaştırmalı analizler sonucunda Türk bankacılık sektörünün bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmakta olduğu ve sunduğu hizmetlerle uluslararası alanda başarılar elde ettiği görülmektedir. Sonuç olarak; Türk bankacılık sektörünün ileriki yıllarda da başarılı olabilmesi için bilişim teknolojilerinin sağladığı avantajlardan faydalanmaya devam etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to investment in information technology in Turkey traditional banking activities have been moved to electronic environment. This radical change affects competition between banks. The banks that follow technological innovations closely and come into practice are one step ahead. Nowadays, banks that can transform technology into products and services can make marketing activities much more efficiently and provide significant savings from branch expenses. With the widespread use of mobile devices, individual and corporate customers can perform many transactions through applications without going to the branch.The volume of non-cash banking transactions performed in digital media is higher than the volume of transactions performed in branches. This factor, which positively affects the profitability ratios, enables banks to increase their investments in technology. In order for banks operating today to be successful, banks need to increase their technological R & D activities by working customer-oriented. In this study, the use of information technologies in Turkish banking sector and its impact on banking services are discussed. The effects of information technologies, decreasing branch costs of banks, mobile and Internet transactions were examined in this research. In banks operating in the field of Internet and mobile banking, the usage rate of digital banking by retail and corporate banking customers and transaction volumes have been demonstrated through statistical reports. The services that provided by banks operating in Turkey, changes of the current situation as of accessible years and the position of banks in the international arena were analyzed by comparative tables. As a result of the comparative analysis, it is seen that the Turkish banking sector is effectively using information technologies and achieving international success with the services it provides. As a result; It is expected that the Turkish banking sector will continue to benefit from the advantages of information technologies in order to be successful in the following years.