Elektronik para kullanımının ekonomik etkileri (Türkiye üzerinde bir uygulama)
Economıc effects of use of electronıc money (An applıcatıon on Turkey)
- Tez No: 461225
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Son yüzyıl içerisinde bankacılık sektörünün gelişmesine paralel, ödemeler hızla elektronik ortama taşınmaktadır. Elektronik ortamda gerçekleşmeye başlayan ödemeler; tüm dünya ülkelerinde, ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre hızla kabul görmeye başlamaktadır. Ödemelerin elektronik ortamda yapılmaya başlaması, sosyal ve ekonomik yaşamı etkilerken ekonomiye ve ticarete de yeni bir boyut getirmektedir. 2017 yılına gelinirken gelişim hızını kesmeden sürdüren, bilişim teknolojileri ve bu teknolojilerin ürünleri, yaşamın her alanında kendini göstermektedir. Bilişim teknolojilerinin önemli katkılar sağladığı alanların başında internet ve internet üzerinden yapılan elektronik ödemeler gelmektedir. Ülkelerin ekonomik, sosyal, kültürel ve gelişmişlik düzeylerine paralel olarak; ülke hane halklarının, işletmelerin ve devlet kurumlarının bilişim teknolojilerine sahipliliği ve dolayısıyla da elektronik ödeme sistemine dâhil olmaları ve kullanımı farklılık göstermektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, paranın önemi ve para sistemlerinin tarihsel gelişimi analiz edilmektedir. Elektronik ödeme sistemlerinde kullanılan elektronik ödeme araçlarının çeşitleri araştırılarak, sağladıkları katkılar üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde, uluslararası elektronik ödeme sistemleri ve bunların tarihsel gelişimi araştırılmaktadır. Küresel kabul gören kredi kartları ve kullanımları hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Dünya ülkelerinde elektronik ödeme araçlarının kullanım durumları ve bunların etkileri tablo ve şekillerle analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de elektronik ödeme sistemleri ve elektronik ödeme araçları detaylı şekilde araştırılmaktadır. Son yıllar itibarıyla; banka kartı, kredi kartı, internet bankacılığı, mobil ödemeler, e-ticarette ödemeler ve elektronik para kullanımı hakkındaki bilgi ve veriler tablo ve şekillerle gösterilmektedir. Türkiye'de, geniş kitleler tarafından kullanılan; internetten kredi kartı ile ödeme ve kredi kartı ile POS makinesi üzerinden yapılan ödemelerin (2011-2015) makroekonomik değişkenler üzerine etkileri“eviews”programıyla analiz edilmekte ve analiz sonuçları yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector in the last century the development of parallel payments are electronically moved quickly. Electronic payment starting to happen in all countries of the world, is rapidly being accepted by the country of the economic development level. To start making payments electronically, social and economic life of our economic and trade affects brings a new dimension. Entering the 2017 growth rate continued without interrupting the information technology and the products of this technology shows itself in all areas of life. At the beginning of the area that make an important contribution of information technology and the internet comes electronic payments via the Internet. Country of economic, social, cultural and parallel to the level of development; country households, businesses and government agencies of information technologies and thus ownership and usage vary is included in the electronic payment system. The study consists of three parts. In the first chapter, the historical development of the importance of money and monetary systems are analyzed. Types of electronic payment tool used to investigate the electronic payment system, to focus on their contributions. In the second part focuses on international electronic payment systems and their historical development. Global accepted credit cards and use are being investigated. use of electronic means of payment in the case of countries of the world and their effects are analyzed with tables and figures.In the third section, electronic payment systems and electronic payment instruments in Turkey are investigated in detail. As recent years; debit card, credit card, internet banking, mobile payments, e-payments and information about the use of electronic money and trade data are presented in tables and figures. In Turkey, used by the masses; from the internet with your credit card payments and credit card payments through POS machines (2011-2015) effects on macroeconomic variables“EViews”the programs are analyzed and the analysis results are interpreted.