Alanya'nın modern dönem kentleşmesinin süreksizlik, bağlamdan koparma ve düşünümsellik kavramlarıyla irdelenmesi
Investigation of the urbanization of Alanya in the modernperiod with the context of discontinuity, decontextualization and reflexivity
  1. Tez No: 545579
  2. Yazar: IŞIL GÖKÇE ATAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada özellikle 19. ve 20. yüzyılda endüstrinin gelişmesiyle birlikte, üretim biçimleri, yaşantılar ve dolayısıyla kentler değişmiştir; 21. yüzyıla gelindiğindeyse bu gelişmelerin etkileri daha radikal bir görünüme bürünmüştür. Kentlerin, farklı zamanlarda kendi özgün koşullarında bu değişimi nasıl yaşadıkları, yani geleneksel kentin modern kente dönüşümü kentsel ve mekânsal açıdan incelenmeye değer bir konudur. Selçuklu döneminde ve öncesinde önemli bir liman kenti olan Alanya, sonraları önemini yitirmiş ve Cumhuriyetin ilanına kadar önemli bir gelişme göstermemiştir. Bu tezde, endüstrileşmenin etkilerinin Anadolu'da hissedilmeye başladığı esnada turizmin de gelişmesiyle birlikte yoğun göç alan ve modernleşmenin etkilerini çarpıcı bir biçimde yaşayan Alanya'nın kentleşme süreci; süreksizlik, bağlamdan koparma ve düşünümsellik kavramlarının yardımıyla incelenmiştir
Özet (Çeviri)
With the development of industry, especially in the 19th and 20th centuries, the forms of production, lifestyles and cities have changed; by the 21st century, the effects of these developments turned out to be more radical. The transformation of the traditional city into a modern city is a remarkable issue to examine in urban and spatial terms. Alanya, which was an important port city during the Seljuk period and before, lost its importance and did not proceed a significant development until the foundation of the Republic. In this thesis, the urbanization process of Alanya is studied, where the effects of industrialization began to occur in Anatolia, at the same time with the development of tourism. Discontinuity, decontextualization and reflexivity are the cognitive tools of this study