1950 sonrası çağdaş Türk resminde gemi imgeleri
Ship images in contemporary Turkish painting after 1950
- Tez No: 545624
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan yaşamı ve doğası gereği sürekli bir yerden başka bir yere gitme yeni yerler keşfetme çabası içinde olmuştur. Bunun içinde yeni uğraşlar, yeni teknikler ve materyaller kullanmışlar, bunun sonucunda da bu günkü gemiyi icat etmişlerdir. Bu sayede deniz aşırı yeni topraklar, yeni kıtalar keşfedilmiştir. Bugüne gelindiğinde ise teknolojinin de ilerlemesi ile daha ileri seviyede malzemeler kullanılarak hem seyahatte hem de ticarette gemi yapımında büyük atılımlar yapılmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili Anadolu'nun yaşamında da gemi çok önemli bir unsur olmuştur. Gemi imgesi zamanla Türk kültürüne ve sanatına da yansımıştır. Minyatürlerde de yer yer rastladığımız gemi imgesi geçmişte ve günümüzde çoğu sanatçımıza ilham kaynağı olmuştur. Bu bağlamda gemi imgelerinin Türk resim sanatında yeri önemlidir. Bu açıdan tez konu başlığı olan 1950 Sonrası Çağdaş Türk Resminde Gemi İmgeleri, Ercüment Kalmık, Ferruh Başağa, Nuri Abaç, Mustafa Pilevneli, Abdullah Aydın Baykara, Alaybey Karoğlu, İsa Eliri ve Orhan Zafer'in resimlerinden örnekler ele alınarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Gemi imgelerinin plastik bir değer olarak 1950 sonrası Türk Resim Sanatında kullanımı bu konuda yapılacak literatür araştırmalarına katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
It has been an effort to discover new places to go from one place to another where human life and nature are necessary. They used new hires and new techniques and materials, and as a result they invented this ship. On this county, new territories and new continents have been discovered. When it comes to this day, the advancement of technology has made great strides both in travel and in trade, using materials in advanced level. The ship image has also been reflected in Turkish art and culture. The image of the ship that we encountered in the miniatures has been an inspiration to many of our artists in the past and today. In this context, the place of ship images in Turkish art is important. From this point of view, the subjects of the seminar were examined by examining examples from the pictures of the post-1950 Contemporary Turkish Ship Ships, Ercüment Kalmık, Ferruh Başağa, Nuri Abaç, Mustafa Pilevneli, Abdullah Aydın Baykara, Alaybey Karoğlu, İsa Eliri and Orhan Zafer.