Biyolojik araştırmalarda özel laboratuvar donanımlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddeti verilerinin ve biyolojide arazi çalışmaları risklerinin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmesi
Evaluations of the data on electromagnetic field intensity produced by specific biological laboratory instruments and the risk assessment of biological field investigations in the context of occupational health and safety
- Tez No: 545668
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA İŞİSAĞ ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amaçları, özellikle biyoloji laboratuvarlarında kullanılan bazı elektrikli-elektronik aygıtlardan kaynaklanan elektromanyetik alan (EMA) yoğunlukları ile biyolojik arazi araştırmalarındaki özel risklerin, iş sağlığı ve güvenliği bağlamında belirlenmesidir. Araştırmanın ilk aşamasında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ndeki mikrobiyoloji ve mikrobiyolojik analiz ve genetik araştırma laboratuarlarında kullanılan 30 farklı aygıtın EMA yoğunlukları PCE-EMF 823 elektromanyetik radyasyon analizatörüyle 1cm, 5 cm ve 50 cm mesafelerde ölçülmüş, istatistiksel veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bütün ölçüm mesafelerinde en yüksek EMA değeri vorteks aygıtında kaydedilmiştir. İkici aşamada ise biyolojik arazi çalışmalarına özel risklerin belirlenebilmesi için, farklı üniversitelerde ve bir şirkette çalışan 150 gönüllü katılımcıya uygulanan özgün bir anketle elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Buna göre büyük çoğunluğu önceden iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almış olan katılımcıların, biyoloji arazi araştırmalarındaki potansiyel tehlikeler ve risk analizi konularındaki farkındalıklarının yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to determine the electromagnetic field (EMF) produced by some electrical-electronic equipment that specially used in biology laboratories, and to identify the specific risks of biological field researches, in the context of occupational health and safety. At first step of the investigation, EMF intensity of 30 different appliances that used in three different microbiology and microbiological analysisgenetic researches laboratories of Ege University, Faculty of Science, Department of Biology, were measured by an electromagnetic radiation analizator, PCE-EMF 823, at the distances of 1 cm, 5 cm and 50 cm. The statistical data were analyzed comparatively. For all measurement distances, the highest EMF values were recorded for vortex. At second step, the data obtained from an original questionnaire that was applied to 150 volunteers of different universities and one corporation was evaluated with SPSS software; in order to determine the special risks of biological field researches. The results indicate that, the most of the participants were not fully aware of potential hazards and special risk analyzes of biological field researches, although they have been taken before occupational health and safety training.