Bazı tipten başlangıç ve sınır değer problemleri için sürekli bağımlılık sonuçları
Continuous dependence on coefficients of some type of initial boundary value problems
  1. Tez No: 545667
  2. Yazar: MESUDE ELİF UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin ilk bölümünde incelenen problemlerin çözümlerinin global, lokal ve zayıf çözümlerinin varlığı hakkında günümüze kadar yapılan çalışmalar tarihi gelişimiyle ele alınmıştır. Ayrıca sürekli bağımlılık konusu ile ilgili bir çok çalışmaya da yer verilmiştir. İkinci bölümde tez boyunca kullanılacak olan temel tanım ve eşitsizlikler verilmiştir. Üçüncü bölümde başlangıç ve sınır değeri belli lineer olmayan sönüm“damping”ve kaynak terim içeren Klein-Gordon denkleminin çözümlerinin problemin katsayılarına olan sürekli bağımlılığı konusu esas alınmıştır. Dördüncü bölümde disipatif terim içeren çift dispersif dalga denkleminin çözümlerinin problemin katsayılarına olan sürekli bağımlılığı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the studies on the existence of global, local and weak solutions of the problems which are examined in this thesis have been dealt with in the historical development. In addition, studies related to the subject of continuous dependence are placed within this part. In the second chapter of this thesis, this chapter provides basic definitions and inequalities that will be used throughout the thesis. In the third chapter of this thesis, the continuous dependence of the solutions of the initial and boundary values of the Klein-Gordon equation, which includes nonlinear damping, and source terms, to the coefficients of the problem are taken as the base of the study. In the fourth chapter of this thesis, the continuous dependence of the solutions of the double dispersive wave equation, which contains the dissipative term, to the coefficients of the problem has been studied. Standard energy method has been applied in the study for the examined problems.