Türkiye'de fotovoltaik ve rüzgar enerjisi uygulamalarının ülke verileri ve mevcut teknolojiler kapsamında istatistiksel olarak analizi
Statistical analysis of photovoltaic and wind energy applications in Turkey in the light of available technologies and existing data
- Tez No: 545669
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasıyla, ticaretin, iletişimin, bilimin, sanayinin, ekonominin, teknolojinin, dolayısıyla gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan enerji konusunda %60 dışa bağımlı olan ülkemizin mevcut potansiyellerini değerlendirerek ve teknik veriler kullanılarak istatistiksel analiz yöntemleriyle özellikle yenilenebilir enerji alanında ülkemizde yapılacak çalışmalara ışık tutulması amaçlanmaktadır. Bu noktada dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması için ülkemizin yerli enerji kaynaklarına yönelmesi kaçınılmazdır. Bu çalışmada rüzgar ve güneş enerji sistemleri hem kendi aralarında hem de diğer elektrik enerjisi üretme sistemleriyle kıyaslanarak mevcut teknolojiler ve ülke verileri kapsamında fizibıl kaynaklar istatistiksel olarak incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda her iki sistemin de ülke için verimli olduğu görülmüştür. Ancak, yapılan Retscreen analizlerinden, rüzgardan elde edilen enerjinin güneş enerjisi sistemlerine göre, ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacı ve kapasitesi dikkate alındığında daha iyi karşıladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is in the core of our everyday lives ranging from industry, technology, communication to science and as a country, we import 60 % of our energy needs from abroad. The main goal of this thesis is to shed light and provide useful statistical data for investments to be made especially in the renewable energy area by evaluating the existing potentials of Turkey and using the available technical data. In order to limit this foreign-source dependency, it is inevitable for our country to turn to domestic energy sources, especially the renewable energy sources. In this study, the wind and solar energy systems are compared with each other and with other electric energy generation systems, and feasibility of these energy systems are analyzed statistically using the available data and technologies. The statistical analysis conducted with Retscreen program indicated that both wind and solar energy systems are feasible for our country. However, according to the Retscreen analysis, wind energy seems to be a more efficient renewable energy source than the solar energy in meeting the growing energy needs of Turkey considering the wind and solar energy capacities.