Kılıç balığı (Xiphias gladius L, 1758) avcılığına yönelik pelajik uzatma ağ denemeleri
Pejagic drifnets trials for sword fish (Xiphias gladius L, 1758) fishing
  1. Tez No: 545670
  2. Yazar: ESRA ERYAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Mayıs 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında kılıç balığı avcılığının yoğun olarak uygulandığı Orta Ege Denizi'nde Kuşadası Körfezi, Seferihisar açıkları ve Çeşmenin güneyinde yürütülmüştür Çalışmada Türkiye'de 2002 yılına kadar uygulanan, ICCAT tarafından yasaklanan Sürüklenen uzatma ağlarının teknik özellikleri ve av kompozisyonuna ilişkin verilerin elde edilmesi üzerine gerçekleştirilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün güdümüyle Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde 2017/SÜF/006 numaralı proje ile desteklenmiştir. Çalışmada 210d/60 numara ip kalınlığında, 500 mm tam göz boyunda E=0,66 donam özelliğinde 25 göz derinliğinde geleneksel kılıç ağı ve 210d/54 numara ip kalınlığında, 460 mm tam göz boyunda E=0,57 donam faktörüne sahip doktora yaka kılıç ağı kullanılmıştır. Kuşadası Körfezi, Seferihisar açıkları ve Çeşme'nin güneyinde 4 balıkçı teknesi ile 12 av operasyonu gerçekleştirilmiş 5 türe ait 120 birey yakalanmıştır. 48 birey ile hedef tür olan kılıç balığı (Xiphias gladius L, 1758) en çok yakalanan tür olmuştur. Kılıç balığını 34 birey ile yazılı orkinos (Katsuwonus pelamis Kishinouye, 1915), 26 birey ile lambuka (Coryphaena hippurus L, 1758), 8 birey ile Balta balığı (Brama brama Bonnaterre, 1788) ve 4 birey ile mavi yüzgeçli orkinos (Thunnus thynnus L,1758) av kompozisyonunu oluşturmuştur. 12 av operasyonu boyunca herhangi bir memeli ve kaplumbağa avlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This Project was conducted from May 2017 to September 2018 in Kuşadası Bay and South coast of Çeşme where intensive sword fishing area. It was aimed that technical specifications and catch compositions of drift nets . This Project supported by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock General Directorate Fisheries, via by Ege University Fisheries Faculty was supported with the project numbered 2017 / SÜF / 006. Traditional drift net has 210d/60 thickness,mesh size 500mm, gear factor E=0.66 and 25 mesh depth. Doktora line drift net has 210d/54 thickness,mesh size 460mm, gear factör E=0,57 and 25 mesh depth. 12 fishing operations were conducted by 4 commercial fishing boats. 120 individuals of 5 species were captured. The swordfish (Xiphias gladius L, 1758), which is the target species with 48 individuals, has been the most captured species. Skip jack tuna ranks second with 34 individuals. Dorado fish were third with 26 individuals. Rays bream 8 individuals and 4 Bluefin tuna were caught in catch composition. No mammals and turtles were caught during 12 fishing operations.