Tuz stresinin farklı gelişim dönemlerindeki buğday bitkilerinin amino asit profili üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
The effect on the amino acid profile of salt stress in wheat plants wi̇th different developmental stages
- Tez No: 545677
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bitkiler yaşamları boyunca çok çeşitli biyotik ve abiyotik streslere maruz kalmaktadırlar. Stres koşullarında bitki metabolizmasında meydana gelen değişimler bitkilerdeki savunma mekanizmalarının tanımlanması için önemlidir. Bitki metabolizmasının önemli bileşenlerinden olan amino asitler hem proteinlerin yapı taşı olarak görev yaparlar hem de büyüme, gelişme ve savunma süreçlerinde çeşitli görevler üstlenirler. Genel olarak, belirli amino asitlerin miktarında gözlenen değişimler bitkilerin stresten etkilenme düzeyini veya tolerans seviyesini anlayabilmemiz açısından belirleyici olabilirler. Araştırma projemizde farklı gelişim dönemlerindeki buğday bitkilerinde tuz stresi koşullarında amino asit profillerinde meydana gelen değişimleri stres yanıtları ve tolerans açısından incelemeyi hedefledik. Tarla koşullarında yetiştirilen buğday bitkilerine 100 ve 200 mM tuz stresi uygulandı. Erken fide döneminden başak olgunlaşması dönemine kadar örnekleme yapıldı. Kontrol ve stres gruplarından alınan örneklerde karşılaştırmalı olarak yaprak , kök yaş ve kuru ağırlıkları, başak verimi, klorofil floresansı, amino asit ve protein miktarlarındaki değişimler incelendi. Kontrol grupları ile karşılaştırıldığında büyüme, gelişme ve verimle ilgili parametrelerin tuz stresi uygulanan gruplarda özellikle erken fide döneminde olumsuz etkilendiğini görüldü. Yaprak ve başak serbest amino asit havuzunda kontrol ve tuz grupları arasında belirgin bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Plants encounter different type of biotic and abiotic stresses during their life time. Alterations in plant metabolism during stress exposure is important for us to understand defense mechanisms. Amino acids are among the important components of plant metabolism not only by being building blocks of proteins but also for contributing to several processes in growth and development. Generally, differences in amino acid content during stress periods provide us clues for the degree of stress effects and tolerance levels of plants. In this research, we aimed to study the discrepancy in the amino acid profiles of wheat plants subjected to salt stress by means of stress responses and tolerance. Wheat plants were grown at field conditions and treated with 100 and 200 mM NaCl for salt stress. Samples were taken from early seedling to spike maturation period. The descrepancies between control and salt treated groups were analyzed by comparing shoot and root fresh and dry weights, spike productivity, photosynthetic efficiency, amino acid and protein contents. The major impact of salinity was seen at early seeling stage and the amino acid profiles were similar in all groups.