Açık ofis iç mekan tasarımının kullanıcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of open plan office interior design on perceptual evaluations of users
  1. Tez No: 545676
  2. Yazar: AHMET MESTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, çalışanların ofis çevresel koşullarını olumlu yönde değerlendirmelerinin sağlanabilmesi ve açık ofislerde kullanılan çağrı merkezi masalarının konfor koşullarının iyileştirilmesi için gerekli verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; ofis çevresel koşullarını ve çağrı merkezi çalışma masası özelliklerini, cam kenarında oturan ofis çalışanlarının orta ve iç kısımlarda oturanlara oranla daha olumlu yönde algılayarak değerlendirecekleri varsayılmaktadır. Deney ortamı olarak seçilen TEPE Çağrı Merkezi açık ofisinde çalışanlar arasından örnekleme yöntemiyle seçilen 92 katılımcıya araştırma anketi uygulanmıştır. Sonuç olarak; açık ofisin çevresel koşullarını, cam kenarında oturan çalışanların, orta ve iç kısımlarda oturanlara oranla planlama etmenine göre daha“özgür”,“iyi planlanmış”,“ferah”ve“düzenli”, mahremiyet etmenine göre daha“seyrek”,“huzur verici”ve“sessiz-sakin”, aydınlatma etmenine göre daha“aydınlık”ve“sıcak”olarak algıladığı, ayrıca ortaöğretimlilerin ise yükseköğretimlilere oranla daha olumlu yönde değerlendirmeler yaptığı tespit edilmiştir. Diğer bir sonuçta da çağrı merkezi çalışma masası özelliklerini cam kenarında oturan ofis çalışanlarının orta ve iç kısımlarda oturanlara oranla daha“sade”ve“rahat-konforlu”olarak algıladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain the necessary data for the employees to evaluate the office environment conditions positively and to improve the comfort conditions of the call center tables used in open-plan offices. Study; office environmental conditions and call center desk features are considered to be evaluated by the office employees sitting by the windows in a more positive way compared to those sitting in the middle and inner parts. The research questionnaire was applied to 92 participants selected from the employees of the TEPE Call Center open office which was chosen as the experimental environment. As a result; the environmental conditions of the open-plan office are more free, well planned, spacious and tidy than the scale of the employees sitting at the window, compared to the ones sitting in the middle and inner parts; less sparse, calm and quiet-calm than the privacy scale; it was found to be more bright and warmer than the lighting scale. In addition, it is determined that secondary education makes more positive evaluations compared to higher education. As a result, it was determined that the office employees working on the windows of the call center were perceived as simpler and more comfortable than those sitting in the middle and inner parts.