Eczacılık eğitiminde eczacılık etiğinin yeri: Eczacılık öğrencileri ile bir uygulama
Place of pharmacy ethics in pharmacy education: An application of pharmacy students
- Tez No: 545699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AYDINLIK KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eğitim, belirli bir bilim dalı, konu hakkında bilgi ve beceri kazandırmak, yetiştirmek ve geliştirmek işidir. Eğitimdeki en önemli konulardan biri, edindirilen bilgi ve becerinin gelecekte meslekle ilgili amaçlar hizmet eder nitelikte olmasıdır. Türkiye'de verilen eczacılık eğitimlerinde etik öğretimi ile ilgili eksikliklerin olması, mezun olacak eczacıların yeterli duyarlılığa sahip olmalarına engel olmakta, bunun sonucunda ise mesleki uygulamalar sırasında birçok etik problem ortaya çıkmaktadır. Eczacılık etiği ile ilgili konuların fakülte eğitiminde ve mezun olduktan sonra meslek içi eğitimlerde daha ayrıntılı ve kalıcı yöntemlere yer verilmesi gerektiği aşikârdır. Günümüz koşullarında mesleki gelişimin sağlanması için birçok yeni kavram ortaya çıkmış ve bu kavramlar incelenerek literatüre katkılar sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda mesleklerin ve mesleğe ilişkin verilen eğitimlerin mevzuatında değişiklik yapılması kaçınılmazdır. Bu noktadan hareketle yürüttüğümüz çalışmamızda, Türkiye'de eğitim veren eczacılık fakültelerinin eğitiminde etik öğretimine ne düzeyde, hangi başlıkla ve kaçıncı dönemde yer aldığı incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki eczacılık fakültelerine örnek oluşturabileceğini düşündüğümüz bir fakültenin öğrencileriyle birlikte uyguladığımız anket çalışmasıyla, eczacılık eğitiminde eczacılık etiğinin yerinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu genel amaç kapsamında araştırmanın alt hedefi ise; uluslararası ölçütler ve ülkemizde bu alanda karşılaşılan gerçekleri, değerler ve ihtiyaçlar dikkate alınarak verilecek eğitimin hedeflerinin belirlenmesinde ve bu hedeflere uygun ders programlarının oluşturulmasında yol gösterici bir kaynak olması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda, öncelikle etik kavramı ele alınarak eczacılıkta ilke, etik, etik sorun ve etik ikilem konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Bunu takiben Türkiye'de verilen eczacılık eğitimi ve eczacılık etiği eğitimi ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın analiz bölümünde ise eczacılık fakültelerinde okuyan öğrencilerin etik algıları ve aldıkları derslerin yeterliliği ile ilgili sonuçlara ulaşabilmek için İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesi öğrencileri ile anket çalışılması yürütülmüş, elde edilen bulgulara ilişkin yorumlarla değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is the work of a particular science professor, educating and educating the subject. One of the most important issues in education is that the acquired knowledge and skills are in the nature of serving professional purposes in the future. The absence of deficiencies with regard to ethics in the teaching of pharmacy education in Turkey, graduated impede the sensitivity of pharmacists will not have enough, and as a result, many ethical problems arise during professional practice. It is obvious that subjects related to pharmacy ethics should be given more detailed and permanent methods in faculty education and after graduation in vocational training. In today's conditions, many new concepts have emerged to provide professional development and these literatures have been tried to be contributed by examining these concepts. As a result of these studies, it is inevitable to make changes in the legislation of the professions and vocational trainings. In our study we conducted from this point of view, the training of pharmacy schools providing education in Turkey, what ethical education level, which was examined where the cap and MATCH period. In addition, we performed the survey with students of the faculty of pharmacy schools in Turkey that we think might set an example for the importance of ethics in place of pharmacy pharmacy education has been tried to be highlighted. The sub-target of the research within this general objective is; international standards and the facts, values and needs of this country in our country, it is aimed to determine the objectives of the education to be given and to be a source of guidance in the creation of the curricula according to these goals. In our work, firstly, the concept of ethics was discussed and tried to explain the principles of ethics, ethics and ethical dilemmas in pharmacy. Subsequently, the pharmacy pharmacy education in Turkey and ethics are given detailed information about the training. In the analysis section of the study, a questionnaire study was carried out with the students of the faculty of pharmacy of Istanbul University in order to reach the conclusions about the ethical perceptions of the students studying in pharmacy faculties and the adequacy of the courses they have taken, and evaluations were made with comments on the findings obtained.