Tükenmişlik duygusu ve iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerine etkileri: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effects of burnout and job stress on turnover intention: A research in the banking sector
- Tez No: 545753
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BEDÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışanlarda tükenmişlik duygusu ve iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırma Konya ilinde faaliyet gösteren bankalarda çalışanlar üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında Konya ilinde faaliyet gösteren bankalarda çalışan 379 personele anket uygulanarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, çalışanların iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Verilerin analizinde, faktör analizi, korelasyon, regresyon, t-testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Çalışanların iş stresi düzeyi yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, gelir, pozisyon ve banka türüne göre farklılık göstermektedir. Personelin tükenmişlik düzeyi bütün demografik değişkenlere göre farklılaşmaktadır. Ayrıca çalışanların işten ayrılma niyetleri yaş, öğrenim durumu, görev süresi ve pozisyona göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of burnout and job stress on the turnover intention. The research was conducted on the employees of the banks in Konya. Within the scope of research, a survey is answered by 379 personnel working in the banks in Konya, and the results are presented as statistical analyses. This study also aims to demonstrate whether or not there are any significant differences in employees' job stress, burnout and turnover intention levels based on their demographic characteristics. Factor analyze, correlation, regression, t-test and ANOVA analyses are used to analyze data. The results of the research indicate that there are statistically significant relationships among job stress, burnout, and turnover intention. Employees' job stress levels vary according to age, gender, education level, income level, position and type of bank. The level of burnout of the personnel varies according to all demographic variables. In addition turnover intention levels of employees vary according to age, education level, tenure of Office and position at the bank.