Örgütsel performansın öncülleri olarak etik liderlik ve kariyerizm
Ethical leadership and careerism as antecedents of organizational performance
- Tez No: 545757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, etik liderlik davranışları ve olumsuz bir çalışan eğilimi olan kariyerizm ile çalışanların algıladıkları örgütsel performans arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Ayrıca etik liderlik davranışları ile algılanan örgütsel performans arasındaki ilişkide kariyerizm yöneliminin aracı etkisine de bakılmıştır. Bu kapsamda örgütsel performans, nicel örgütsel performans ve nitel örgütsel performans olmak üzere iki alt boyutu ile araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda İstanbul il sınırları içerisinde, kamu veya özel sektörde çeşitli departmanlarda faaliyet gösteren 189 katılımcıya, gönüllü katılım esasına dayanan anket çalışması uygulanmıştır. Katılımcılar kamu veya özel sektör farkı gözetilmeksizin, rassal olarak belirlenmiştir. Elde ettiğimiz verilerin analizi SPSS programı vasıtasıyla yapılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, etik liderlik davranışlarının, algılanan örgütsel performans algısının tüm boyutları üzerinde pozitif yönlü; kariyerizm yöneliminin ise algılanan örgütsel performans algısının tüm boyutları üzerinde negatif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca etik liderlik davranışları ile algılanan örgütsel performans arasındaki ilişkide kariyerizm yöneliminin negatif yönlü kısmi aracı değişken rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of ethical leadership and a negative employee behavior careerism on the organizational performance perceived by employees. This study also investigates the mediator effect of careerism on the relationship between ethical leadership and organizational performance perceived by employees. In this context, organizational performance is included in the study with its two sub-dimensions which are quantitative organizational performance and qualitative organizational performance. In order to achieve this purpose, randomly selected participants were asked to complete the survey questions. The sample of the study were collected from 189 people working in the public or private sectors in İstanbul in Turkey. The analysis is conducted via SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that the ethical leadership had a positive effect on all sub-dimensions of organizational performance perceived by employees and careerism had a negative effect on all sub-dimensions of organizational performance perceived by employees. Furthermore, results showed us that careerism was a negative effect partial mediator on the relationship between ethical leadership and all sub-dimensions of organizational performance perceived by employees.