Türk ve Afganistan hukuklarında vatandaşlığın yetkili makam kararı ile kazanılması
Acquisition of citizenship in Turkish and Afghanistan laws by competent authority decision
  1. Tez No: 545756
  2. Yazar: ABDUL HANNAN SHARİFY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Türk ve Afganistan Hukuklarında Vatandaşlığın Yetkili Makam Kararı İle Kazanılması”başlığı taşıyan bu çalışmanın amacı Türk ve Afgan vatandaşlık hukukundaki konuya ilişkin hükümlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde, Türk hukukunda yetkili makam kararıyla vatandaşlık kazanma konusu ele alınmıştır. Türk hukukunda yetkili makam kararıyla vatandaşlık kazanma türleri olarak; genel olarak vatandaşlığın kazanılması, istisnai olarak vatandaşlığın kazanılması, vatandaşlığın yeniden kazanılması, vatandaşlığın evlenme yoluyla kazanılması ve vatandaşlığın evlat edinilme yoluyla kazanılması şartları üzerinde durulmuştur. Devamında ise, Türk hukuku çerçevesinde yetkili makam kararıyla vatandaşlık kazanmanın usulü ve hukuki sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, Afganistan hukukunda yetkili makam kararıyla vatandaşlığın kazanılması konusu incelenmiştir. Öncelikle Afganistan vatandaşlığının yetkili makam kararıyla kazanılmasının şartları ele alınmış, devamında genel olarak vatandaşlığın kazanılması, istisnai olarak vatandaşlığın kazanılması, vatandaşlığın yeniden kazanılması ve evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılması türleri açıklanmıştır. Ardından, Afganistan hukukunda yetkili makam kararıyla vatandaşlık kazanmanın usulü ve hukuki sonuçları incelenmiştir. Tez, Türk ve Afganistan hukukundaki yetkili makam kararıyla vatandaşlık kazanmaya ilişkin hükümlerin değerlendirildiği Sonuç bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study entitled“Acquisition of Citizenship in Turkish and Afghanistan Laws by Competent Authority Decision”is a comparative study of Turkish and Afghan citizenship law provisions. In this context, in the first part of the study, the issue of acquiring citizenship by the decision of the competent authority in Turkish law has been discussed. As a type of citizenship in Turkish law with the decision of competent authority; acquisition of citizenship by general way, acquisition of citizenship by exceptional way, the re-acquisition of citizenship, acquisition of citizenship by marriage and the acquisition of citizenship through adoption were explained. In the following section, the procedure and legal consequences of acquiring citizenship by the decision of the competent authority within the framework of Turkish law were explained. In the second part, the issue of acquisition of citizenship by the decision of the competent authority in Afghanistan law has been evaluated. First of all, the requirements of the acquisition of Afghanistan citizenship by the competent authority was discussed, then, acquisition of citizenship by general way, acquisition of citizenship by exceptional way, re-acquisition of citizenship and the acquisition of citizenship by marriage were explained. Then, the procedure and legal consequences of acquiring citizenship by the decision of the competent authority in Afghanistan law were evaluated. The thesis was concluded with the provisions regarding the acquisition of citizenship by the decision of the competent authority in Turkish and Afghanistan law.