Menenjiom hastalarının stereotaktik radyaoterapi (SRT) tekniği ile iki farklı algoritma kullanarak yapılan tedavi planlarının dozimetrik karşılaştırılması
Dozimetric comparison of treatment plans using two different algorithms with stereotactic radiation therapy (SRT) technique of meningiom's patients
  1. Tez No: 545774
  2. Yazar: ESEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, intrakranial menenjiom tedavisinde CyberKnife(CK) ve Linak tabanlı Radyocerrahi yöntemlerinin kritik organ dozları ve MU,CI, HI, CI%50 parametreleri açısından karşılaştırılmasıdır. Bu dozimetrik çalışmaya, CK cihazında ve Rapidark cihazında volumetrik-module ark terapi (VMAT) tekniği ile iki farklı streotaktik radyoterapi tedavi planlaması yapılan 20 menenjiom hastası alınmıştır. Hedef hacimler ve risk altındaki organlar (OAR) ise, sırasıyla PTV ve beyin sapı, gözler, lensler, optik kiazma, kohlea, optik sinirler olarak belirlenmiştir. MU, CI, HI ve CI%50 hesaplanmıştır. Rapidark cihazında 6 MV enerji,AAA algoritması,çift ark VMAT tekniği kullanılarak, 600 MU/dk doz hızı ile ECLİPS tedavi planlama sisteminde planlanma yapılmıştır. CK cihazında ise 6 MV enerji, Ray Tracing algoritması ile SRT tekniği kullanılarak 1000 MU/dk doz hızı ile MULTİPLAN tedavi planlama sisteminde planlanma yapılmıştır. Her bir hasta için doz dağılımları elde edilmiştir. Hedef ve OAR maksimum doz değerleri, PTV'nin HI,CI,CI%50 ve MU değerleri iki farklı tedavi planında karşılaştırılmıştır. Her hasta için yapılan planlarda PTV Dmax, HI ve MU için multiplan-eclips planlama sistemleri arasındaki fark eclips planlama sistemi lehine anlamlıydı (p0,05). PTV % ve CI parametrelerinin ortalamaları açısından her iki cihaz arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare CyberKnife (CK) and LINAC-based radiosurgery methods in terms of critical organ doses and MU, CI, HI, CI50% parameters in intracranial meningioma treatment. Twenty patients with meningiomas of whom two different streotactic radiotherapy treatment planings were made in CK and Rapid-arc device by volumetric-moduled arc therapy (VMAT) technique were included in this dosimetric study. The planning tomographs were scanned with a 1 mm cross-sectional area. PTV and organs at-risk (OAR) were determined as target volumes and brain stem, eyes, lenses, optic chiasm, cochlea, optic nerves, respectively. MU, CI, HI and CI50% were calculated. The 6-MV energy, AAA algorithm, double-arc VMAT technique with a dose rate of 600 MU / min was used in the Rapidark device using ECLIPS treatment planning system. In the CK device, treatment planning was made using 6-MW energy, Ray Tracing algorithm and SRT technique in MULTIPLAN treatment planning system with a dose rate of 1000 MU/min. Dose distributions were obtained for each patient. Target and OAR maximum dose values, HI, CI, CI 50% and MU values of PTV were compared in two different treatment plans. The difference between MULTIPLAN and ECLIPS planning systems in terms of PTV Dmax, HI, and MU for each patient treatment plan was significantly better in the ECLIPS planning system (p 0,05). No significant difference was detected between the two devices in terms of the mean values of PTV % and CI parameters (p> 0,05).