Mani döneminde disforik ve öforik özellikler gösteren bipolar hastaların ötimi döneminde ruhsal süreçlerinin değerlendirilmesi
The investigation of bipolar patients' psychic processes displaying dysphoric and euphoric features during the euthymia period of mania
- Tez No: 545775
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma,Manik Depresif /Bipolar hastaların mani döneminde iki ayrı duygu-durum yani disforik ve öforik belirtiler göstermesinin bu bireyler arasında ruhsal yönden herhangi bir farklılık oluşturup oluşturmadığınınanlaşılmasını hedeflemektedir.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yetişkin Psikiyatri Polikliniği'nde takip edilen 11 gönüllü hasta ile örneklem oluşturulmuştur.Psikiyatrist tarafıdan DSM-V kriterine göre bipolar 1 tanısı almış olmak ve ötimi döneminde ilaçla takip ediliyor olmak çalışmaya katılım koşuludur.Hastalara öncelikle psikiyatrist tarafından Young Mani Derecelendirme Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Bu ölçeklerle hastanın normal duygudurum döneminde olduğu saptanmak istenmiş bahsedilen iki ölçek analizlere dahil edilmemiştir.Daha sonrasında psikanalitik yarı yapılandırılmış öngörüşmeler yapılmış ve sonrasında katılımcılara sırasıyla Rorschach ve Tematik Algı Testi(TAT) uygulanmıştır. Uygulanan projektif testler Fransız Okulu'na göre analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, disforik mani grubundaki hastaların depresif duygulanım yanıtlarının daha fazla olduğu bulunmuştur.Öforik mani grubundaki hastalar depresif duygulanımla hipomanik savunmalarla başa çıkmaya çalışmaktadır.Her iki grup içinde içsel anneden ayrışmada zorluklar bulunmuştur.Disforik mani grubundaki hastalar arkaik anneyi tasarımlamada öfork mani grubuna göre daha çok zorlanmıştır.Öforik mani grubundaki hastaların anne tasarımları nüfuz edici bulunmuştur.Disforik mani grubundaki hastaların anne tasarımları soğuk ve yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand whether manic depressive / bipolar patients displaying two affective moods during mania,that is dysphoric and euphoric symptoms,are different in terms of pscychic processes. A sample was formed by 11 volunteer patients taking care at the Adult Psychiatry Outpatient Clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty. The condition for participation was being diagnosed as bipolar 1 according to DSM-V criteria by a psychiatrist and taking medication during the period of euthymia. First of all, Young Mania Rating Scale and Beck Depression Inventory were applied to the patients by the psychiatrist. These two scales were used in order to detect whether the patient was in a normal mood and they were not included in the analyses. Afterwards a psychoanalytically oriented semi-structured interview was conducted and respectively the Rorschach and Thematic Apperception Tests (TAT) were applied to the participants. The projective tests which were apllied were analysed and interpreted according to the French School. As a result of the study, depressive affect responses of patients in the dysphoric mania group were found to be higher. Patients in the euphoric mania group try to cope with depressive affect by using hypomanic defenses. Difficulties in separation by the internal mother were found in both groups. Patients in the dysphoric mania group had more difficulty in the representation of the archaic mother than the euphoric mania group. The maternal representations of the dysphoric mania group were found to be penetrating. Maternal representation of patients in dysphoric mania group was found to be cold and insufficient.