Alucra ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical study of the centre administrative district, Alucra
- Tez No: 328736
- Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırma konusunu oluşturan Alucra ilçe merkezi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde Giresun İli sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari bakımdan Giresun İline bağlı olan bir ilçe merkezidir. Giresun İli'nin güneydoğusunda kalan Alucra, Giresun'a karayolu ile 131 km mesafededir.Alucra ilçesinin yüzölçümü 1083 km²'dir. Batısında Şebinkarahisar, kuzeyinde Yağlıdere ve Espiye, doğusunda Kürtün, Torul ve Şiran, güneyinde Çamoluk ilçeleriyle sınırlandırılmıştır.Belediye yönetim sınırları dâhilindeki yerleşim alanının yüzölçümü yaklaşık 24 km² kadardır. Kasaba kuzeyde Giresun Dağları ile güneyde Berdiga (Sarıçiçek) Dağları arasında Alucra Düzü'nde yer almaktadır. Yükseltisi 1450 m olan Alucra Düzü'nün suları Bağırsak Deresi ile onun kolu İnce Dere tarafından dış drenaja bağlanmaktadır.Yıllık ortalama sıcaklığı 7.8 ?C olan Alucra'da yarı kurak iklim özellikleri görülmektedir. Karadeniz kıyısına paralel uzanan dağ sıralarının ardında yer aldığından ılıman iklim özelliklerinden yeteri kadar yararlanamaz.Çalışma sahasının yerleşme tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar gider. Türkler tarafından bilinen ve yurt edinilen bu sahada MÖ 3. yüzyıl.- MS 1. yüzyılda Roma Helenistik döneme ait bulgular yer almaktadır. Malazgirt Zaferi'nden (1071) sonra Türk beyliklerinin hâkimiyetinde kalan saha 1473 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Alucra kasabasının 2010 yılı nüfusu 4599 kişi kadardır. Alucra bu nüfus yapısıyla genç ve dinamik bir özelliğe sahiptir.Alucra'da fonksiyonel açıdan hâkim olan hizmet sektörüdür. Tarım ve hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Ancak tarım gerekse hayvancılık faaliyetleri, geleneksel metotlarla sürdürülmektedir. Alucra kasabasında ticaret ve sanayi faaliyetleri gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
Alucra town centre, the subject of the survey, is located in East Blacksea Zone of Black Sea Region and in the borders of Giresun city. Alucra is a town centre in the administrative borders of Giresun province. Alucra, located in the southeast of Giresun province, is 131 km away from Giresun.Alucra?s area is nearly 1083 square meters. Alucra is surrounded with Şebinkarahisar on the east, Yağlıdere and Espiye on the north, Kürtün, Torul and Şiran on the east and Çamoluk on the south. The survey of the residential area in the borders of town management is nearly 24 square meters. The town is located between Giresun Mountains on the north and Berdiga (Sarıçiçek) Mountains on the south and on the Alucra plain. Waters of Alucra Plain, at 1450 meters height, are taken external drainage by Bağırsak Creek and İnce Creek.Alucra is affected by the semi-arid climate conditions. As Alucra is located behind the mountains, running parallel to the Black Sea coast, temperate climate conditions are not effective in this area. Average annual temperature in Alucra is 7.8 ºC.Settlement history of research area goes back to B.C. 8th century. On this area, known and settled by Turks, there have been remains of Hellenistic Period, between B.C. 3rd century and A.D. 1st century. In 2010, there have been 4599 people, living in Alucra town centre. This area has a young and dynamic population.In the research are, service sector is frequent. Agriculture and animal husbandry are important sources of livelihood in this area. Both agriculture and animal husbandry are continued in traditional methods. In this settlement, trade and industry activities have not progressed too much.