Türk ceza hukukunda kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçu
The crime of purchase, receipt or possession of narcotics or psychotropic substances for personal use or use of narcotics or psychotropic substances in The Turkish criminal law
- Tez No: 545794
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı, insanlık tarihinden beri var olan ve hem bireyin sağlığına, hem de toplumun refahına zarar veren son derece tehlikeli bir olgudur. Bilimsel gelişmeler sonucunda her geçen gün bu maddelere yenisinin eklendiği ve bireylerin bu maddelere ulaşımının kolaylaştığı da dikkate alındığında, tehlikenin boyutu giderek artmaktadır. Bu noktada hukukçuya düşen görev, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde temin eden, bulunduran ya da bu maddeleri kullanan kişilerin topluma yeniden kazandırılmaları ve cezalandırılmaları arasındaki dengeyi sağlamaktır. Çalışma, uyuşturucu maddelere ilişkin suçlardan yalnızca kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçunu bünyesinde barındırmaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 2. kitabının 3. bölümünde düzenlenen ve kanun koyucu tarafından kamunun sağlığına karşı suçlar başlığı altında toplanan bu suç, uyuşturucu veya uyarıcı maddelere ilişkin aynı bölümde yer alan diğer suçlarla arasındaki ilişkileri de dikkate alarak bir bütün olarak incelenmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin tanımlanmasına, tasnifine, bu maddelerle mücadeleye yönelik uluslararası örgütlenmeler ve sözleşmelere, diğer iki bölüm ise bağımsız suç tipine ayrılmıştır. İkinci bölümde“kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak”(Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesi) suçu incelenmiştir. Bu bölümde suçun hukuki konusu, faili ve mağduru, maddi ve manevi unsurları, nitelikli hâli, özel görünüş biçimleri ve Türk Ceza Kanunu'nda bu suç için öngörülen ceza ile bu cezaya bağlı güvenlik tedbirleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise bu suçun cezasını ortadan kaldıran ya da azaltan etkin pişmanlık hâlleri ile suçun muhakemesine ayrılmıştır. Etkin pişmanlık hâllerinin çeşitliliği ve Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesinde 6545 sayılı Kanun'la yapılan değişiklik suçun muhakemesinin detaylı ve özel olarak incelenmesini gerektirdiğinden, bu iki başlık ayrı bir bölümde ele alınmıştır. Çalışmada ele alınan konuların teorik boyutunun yargısal uygulamalardaki karşılıklarının değerlendirilmesi bakımından bölge adliye mahkemeleri ve Yargıtay kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of drugs or stimulants, which not only harms the health of the individual but also harms the welfare of society, is an extremely dangerous phenomenon that exists from the beginning of humankind. With each passing day, in parallel with scientific developments a new type of drug is added to these substances and accessibility to these substances becomes easier which gradually increases the size of the danger. At this point, the duty of the lawyer is to bring into balance between the reintegration and the punishment of the recreational drug users, those provide, possess or use drugs or stimulants. Rather than all drug-related offences, this study comprises exclusively the offence of purchase, receipt or possession of narcotics or psychotropic substances for personal use or use of narcotics or psychotropic substances. This particular crime, which is enacted under the third chapter of the second book of Turkish Penal Code No. 5237 and organized under the heading of offences against public health by the legislator, is examined in this study as a whole considering with the relations between drugs or stimulants with other crimes in the same section of the law. The study consists of three parts. The first part is divided into subdivisions as international organizations and conventions for the identification, classification of drugs or stimulants, the fight against these substances and the other two sections are dedicated to substantive felony. In the second section, the crime of purchase, receipt or possession of narcotics or psychotropic substances for personal use or use of narcotics or psychotropic substances (Article 191 of the Turkish Criminal Code) was examined. In this section, the legal issue, the perpetrator and the victim, the material and spiritual elements, the qualified cases and the special appearance forms of the crime and the punishment for this crime and the security measures related to this punishment were discussed in the Turkish Penal Code. The third section is devoted to the criminal procedure of this offence as well as the effective remorse which sets aside or reduces criminal liability. Since the vast range of effective remorse situations and the amendment to the Article 191 of the Turkish Penal Code by the Law No. 6545 require a detailed and peculiar examination of the criminal procedure of the offence, these two chapters are discussed in an exclusive section. In order to evaluate the theoretical aspects of the subjects covered in this study, the judicial practices, the decisions of the Courts of Appeal and the Court of Cassation were utilized.