Türk Ceza Hukukunda uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları
Crimes related to narcotic drugs or psychotropic substances in the Turkish Penal Code
  1. Tez No: 874679
  2. Yazar: AYTEN HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler pek çok sorunun kaynağı niteliğindedir. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki etkileri yalnızca kişisel sorunlarla sınırlı kalmayıp gelecek nesilleri dahi etkileyen boyutlara ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Her geçen gün artan uyuşturucu madde türleri ve maddeye ulaşmaktaki kolaylık, uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Türkiye, uyuşturucu maddelerin üretiminin yapıldığı bölgelerle yoğun olarak kullanıldığı bölgelerin arasında kaldığından transit geçiş yoğun olarak görülür. Uyuşturucu madde bağımlılığı çok boyutlu toplumsal sorunlara da yol açar. Uyuşturucu madde kullanım yaşının gittikçe düştüğü yapılan araştırmalarda görülmüştür. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, kısa sürede kişide bağımlılık geliştirip yoksunluk krizlerine neden olabilir. Bağımlılık gösteren kişi uyuşturucu maddeye ulaşmak için suça yönelebilir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere ilişkin suçlar; uyuşturucu maddeyi elde edebilmek için işlenen suçlar ve uyuşturucu madde etkisi altında işlenen suçlar olarak ayrılabilir. Ancak işlenen suçlar, büyük oranda uyuşturucu maddeye erişebilmek için işlenir. Uyuşturucu maddelerin üretimi ve dünya üzerindeki dolaşımı dikkate alındığında yalnızca bireysel veya belli bir yerde yaşayan kişilerin problemi olarak görülmesi mümkün değildir. Uyuşturucu madde sorunu küresel bir sorundur. Suç örgütlerinin finansmanında uyuşturucu madde ticareti başı çekmektedir. Uyuşturucu maddelerin yasa dışı piyasası, devletlerin ekonomisine de ciddi zararlar verir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler sorunu çok boyutlu bir sorun olmasına karşın çalışmamızda yalnızca ceza hukuku boyutu incelenmiştir. Çalışmamızda öncelikle, uyuşturucu maddelerin ortaya çıkışı ve dünyada yayılması incelenerek, uyuşturucu maddelerle mücadele için oluşturulmuş uluslararası örgütler ve yapılan uluslararası sözleşmelere yer verildi. Tez çalışmamızın ikinci bölümü uyuşturucu madde imal ve ticareti suçlarına ayrıldı. Türk Ceza Kanunu, yalnızca uyuşturucu maddelerin ticaretini değil kullanmayı da suç olarak kabul etmiştir. Bu nedenle çalışmamızın üçüncü bölümünde, kullanma ve kullanmayı kolaylaştırma suçları ele alınmıştır. Düzenlemeye göre uyuşturucu maddeleri kullanmak ve kullanmak amacıyla satın almak, kabul etmek ve bulundurmak da suçtur. Kanun, madde bağımlılığıyla mücadele amacında olduğundan uyuşturucu madde kullanıcılarına ilişkin özel düzenlemeler getirmiştir. Ayrıca uyuşturucu madde ticaretine veya kullanımına dâhil olmamakla birlikte, kullanımı kolaylaştırmak veya özendirmek de suç teşkil eder. Çalışmamızda ayrıca uyuşturucu madde suçlarına ilişkin etkin pişmanlık düzenlemelerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Narcotic drugs and psychotropic substances are the source of many problems. Drugs and psychotropic substances have major infulence on individuals physical and mental health. However the effects on the physical and mental health of individuals are not limited to personal problems. It may have impact over generations. Number of drug species and ease of accessing to drugs are incerasing everyday. All these factors can impact on efficiency and effectiveness of battle againts drug addiction. Turkey is between the regions where the drug is produced and the regions where it is used extensively. This is an contributing factor for transit passing. The social problems associated with drugs are multidimensional. The studies have found that age of drug abuse ise decreasing day by day. Drugs and psychotropic substances can cause addiction in a short time and as a result it can cause withdrawal crises. Drug addiction may have an influence on addictive persons crime related actions too. Drug related crimes may be divided in two groups: Crimes commited in order to obtain drugs and crimes commited under the influence of drugs. Though addictive person tend to commit crimes to acces to drugs predominantly. In consideration of the fact that drug production and trade around the World, it is impossible to assume that drug abuse is individual or regional problem. Orginazed crime enterprices gain gross financial power by drug trafficking. Illicit drug market has a nagtive effect on economy. Despite the fact that drug abuse is cause of multidimensional problems this study addresses only criminal matters. This thesis primarily focuses on emergence and evolution of drugs and established international organizations and international conventions in order to effective battle againts drugs. The second part of our thesis devoted to drug producing and trafficking offences. The Turkish Penal Code considers it as a crime not only to trade drugs, but also to use them. Therefore third part of this thesis analyzes crimes of drug abuse and enabling and facilitating of drug use. According to Turkish Criminal Code using drugs and purchasing, accepting, possesing drugs with the intention of use is a crime. Since Turkish Penal Code is devoted to fight against drug abuse efficiently, it has special policy for drug users. Likewise, it is considered as a crime to faciliating and encouraging drug use even if the one does not involve drug using or trafficking offences.