IMRT planlarında segment sayısının dozimetrik etkisi
The effect of the number of segments in IMRT plans
  1. Tez No: 545802
  2. Yazar: ADEM ÖZÖNDEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında 15 farklı türdeki kanser hastası ele alınarak, statik IMRT (step and shoot) tekniğiyle oluşturulan IMRT planlarının doğrulanmasında, segment sayısının hesaplanan ve ölçülen dağılımların karşılaştırılmasına ilişkin değerlendirme sonucuna etkisi araştırılmıştır. Her bir hasta için alan sayıları korunarak yüksek ve düşük segment sayılarında,“step and shoot”tekniğiyle CMS XİO 4.8 tedavi planlama sistemi ile IMRT planı yapılmıştır. Tedavi planlama sisteminde (TPS) Kalite Kontrol (QA) planında oluşturulan 30x30x30 boyutlarındaki sanal fantomdaki bütün alanlar gantri 00 normalize edilerek, kaynak cilt mesafesi (SSD) 95 cm, eşmerkez noktası 5 cm de seçilerek yapılan simülasyonla koronal doz haritaları elde edilmiştir. Sonrasında yapılan 30 IMRT planı için doz dağılımı iki boyutlu (2D) Array fantom kullanılarak simülasyonla aynı şartları sağlayan düzenek (set-up) ile ölçülmüştür. Hesaplanan ve ölçülen akı haritaları, izodozlar arasındaki mesafe uyumu (DTA) 3mm ve Doz Farkı (DD) %3 kriterleri için gama (g) değerlendirmesini geçen nokta sayılarının yüzdesi hesaplanmıştır. Yüksek ve düşük segment sayısına sahip planlarda gamma değerlendirmesini geçen noktaların yüzdeleri karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of segment numbers on dosimetric verification of IMRT fields obtained by the static IMRT (step and shoot) method is investigated by considering 15 patient with different kind of cancer. IMRT plans of each patient were created in CMS XIO 4.8 treatment planning system (TPS), for both high and low segment number by using“step and shoot”technique and conserving the number of fields. In the Treatment Planning system (TPS), a 30x30x30 cm virtual phantom created in the Quality Assurance (OA) Plan, where all the fields were normalized by the value at a gantry angle of 0o and coronal dose mapping has been calculated by simulation made at source-surface distance (SSD) of 95 cm and ısocenter at 5 cm. Afterwards, dose distributions for these 30 IMRT plans have been measured by using 2D Array phantom which has a set-up under the identical conditions with the virtual simulations. For both calculated and measured flow charts, the percentage of point numbers passing the gamma (g) index for 3mm Distance to Agreement (DTA) and 3% Dose Difference (DD) criteria, have been found. The percentages of the points passing the gamma index in the plans with high and low segment numbers have been analyzed.