Sol meme kanseri radyoterapisinde tanjansiyel yoğunluk ayarlı ve alan içinde alan tedavi planlama tekniklerinin convolution algoritması ile hesaplanarak dozimetrik açıdan karşılaştırılması
Dosimetric comparison of tangential intensity modulated and field in field treatment planning techniques in left breast cancer radiotherapy by calculating with convolution algorithm
- Tez No: 780703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada invaziv karsinomlu sol meme kanseri tanısı almış hastaların tanjansiyel yoğunluk ayarlı radyoterapi (t-IMRT) ve tanjansiyel alan içinde alan radyoterapi (t-FİF) tedavi tekniklerinin dozimetrik açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür ve her yıl kanser teşhisi konulan hastaların % 10'undan fazlasını oluşturmaktadır. Dünyada kadınlar arasında kanser ölümlerinin ikinci en yaygın nedenidir. Meme kanseri radyoterapisinde t-FİF tedavi tekniği, günümüzde birçok tedavi tekniği geliştirilmesine rağmen hala önemini korumaktadır. Yapılan birçok çalışmada ise t-IMRT tedavi tekniği hedef volümde konforlu ve homojen doz dağılımı açısından IMRT ve VMAT gibi tedavi tekniklerine yakın sonuçlar verirken risk altındaki organlar (RAO) açısından daha avantajlı bulunmuştur. Retrospektif olarak 17 hasta verisi üzerinde yaptığımız çalışmada BT kesitleri üzerinde protokoller çerçevesinde üç boyutlu yapılar oluşturulmuştur. Elekta marka XIO tedavi planlama sisteminde her iki teknikte tasarlanan planların izodoz eğrileri çizdirilmiş olup DVH kullanılarak PTV ve RAO'ların aldıkları dozlar karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra t-IMRT planlarının kalite kontrolleri yapılmıştır. Sonuç olarak t-FİF planlarında RAO'ların aldıkları dozlar daha düşük çıkmıştır. Ayrıca tedavi alan sayısı, segment sayısı ve tedavi süresi açısından daha avantajlı bulunmuştur. Fakat PTV izodoz kapsamı açısından daha düşük çıkmıştır. t-IMRT tedavi planlarında PTV izodoz kapsamı, konforu ve homojen doz dağılımı açısından daha avantajlı sonuçlar elde edilmiştir. Bunun yanı sıra RAO'ların aldığı dozlar protokol ve literatüre uyumlu bulunmuştur. t-IMRT, tedavi süresi, segment çokluğu ve cihazdan bağımsız kalite kontrol ekipmanı kurulumu açısından zaman alıcıdır. t-IMRT tedavi planlama tekniği, rutin meme radyoterapisinde kullanılan t-FİF tedavi planlama tekniğinin yanında alternatif bir teknik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the treatment techniques of tangential intensity modulated radiotherapy (t-IMRT) and tangential field radiotherapy (t-FIF) treatment techniques in patients diagnosed with invasive carcinoma of the left breast cancer. Breast cancer is the most common type of cancer in women, accounting for more than 10% of patients diagnosed with cancer each year. It is the second most common cause of cancer death among women worldwide. Although many treatment techniques have been developed, the t-FIF treatment technique in breast cancer radiotherapy still maintains its importance. In many studies, the t-IMRT treatment technique has been found to be more advantageous in terms of organs at risk (RAO) while giving results close to treatment techniques such as IMRT and VMAT in terms of comfortable and homogeneous dose distribution in the target volume. In our retrospective study on 17 patient data, three-dimensional structures were created on CT sections within the framework of protocols. In the Elekta brand XIO treatment planning system, the isodose curves of the plans designed in both techniques were drawn and the doses of PTV and OAR's were compared using DVH. In addition, quality controls of t-IMRT plans were made. As a result, the doses of OAR's in t-FIF plans were lower. In addition, it was found to be more advantageous in terms of the number of treatment recipients, the number of segments and the duration of treatment. However, PTV was lower in terms of isodose coverage. In t-IMRT treatment plans, more advantageous results were obtained in terms of PTV isodose coverage, comfort and homogeneous dose distribution. In addition, the doses of OAR's were found to be compatible with the protocol and literature. t-IMRT is time consuming in terms of treatment time, segment multiplicity, and device-independent quality control equipment setup. The t-IMRT treatment planning technique can be used as an alternative technique besides the t-FIF treatment planning technique used in routine breast radiotherapy.