Nüzûl öncesi dönemde ve Kur'an'da kurban
Sacrifice in the Qur'an and in the pre-nüzûl period
  1. Tez No: 545803
  2. Yazar: ÜMİT GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamız, Kuran'da yer alan kurban âyetlerini ve müfessirlerin yorumlarını dikkate alarak âyetleri tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Hak veya batıl olsun genelde bütün dinlerin ve dini kaynaklı olduğunu iddia eden tüm sistemlerin, kendine özgü farklılıkları olmakla birlikte kendilerine ait kurban ritüelleri bulunmaktadır. Cahiliye döneminde de kurban bir ibadet olarak uygulanmaktadır. Bu dönemin insanı şirk içeren tüm unsur ve davranışları diğer ibadetlerine karıştırdıkları gibi kurban ayinlerine karıştırmaktadır. Kur'an- Kerim ise kurban ibadetini tevhid ve takva odaklı bir ibadet haline gelmeyi amaçlamaktadır. Kuran'ın üzerinde önemle durduğu konulardan biri de kurbandır. Kur'an birçok âyette kurbanı değişik isimler altında sunmaktadır. Kur'an'ın bazı âyetlerinde kurban 'hedy' ve 'nüsük' kavramı ile ifade edilirken bazı diğer âyetlerinde 'büdün' ve 'nahr' sözcükleriyle anlatılmaktadır. Hatta bahsedilen âyetler kurbanı doğruca Allah'a bağlamaktadır. Bu bağlamaktan kasıt, kurban ibadetine 'Allah'ın şiarı' unvanı verilmektedir. Âyetlerde 'Allah'ın şiarı' şeklinde kurbanlıklardan ve kurbanlık hayvanın gerdanlıklarından söz edilmesi bahsedilen önemi artırmaktadır. Bu önem ve vurgu kurban ibadetini daha da etkili bir hale getirmektedir. Kur'an-ı Kerim, inananları takva konusunda uyarmaktadır. Bu uyarı kurbanlık hayvanların etinin ve kanının Allah'a ulaşmayacağı konusunda insandan takvalı hareket etmesini istemek süretiyle birkez daha hatırlatılmaktadır. Allah, insanın kurban ibadetiyle takvaya ulaşacağı ve takva hususunda da Allah'a daha yakın olabileceği mesajını vermektedir. Bu emir ve tavsiyeler, Kur'an'ın kurbana verdiği özel değerin ve kurban ibadetinin hikmet ile sırlarının çok net belirtisidir. Bu hikmet ve sırlara bir derece temas etmek ve insanın hayat kı¬lavuzu olan Kur'an'ın bu konudaki beyanlarını müfessirlerin tesbitleriyle ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu nedenle“Nüzûl Öncesi Dönemde ve Kur'an'da Kurban”adlı bu çalışmayı hazırlamış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the Qur'anic verses in the context of examiners. The systems that claim that all religions or religious origin, whether right or superficial, are different, but each has its own sacrifice and worship. When we look at history, there is a sacrifice offered to God in almost every religion, whether it is divine or not. In Jahiliyah, the victim was a worship. The Jahiliyya period included the elements of worship in sacrifice rituals as in other worshipings. The Qur'an has allowed this worship to become a worship of monotheism and credibility. One of the issues that the Qur'an emphasizes is the“Sacrifice”. In many verses, the Qur'an presents the victim under different names. In some Qur'anic verses, the sacrifice is expressed with the concept of 'hediy' and 'nüsük'. Some verses even 'bind' the 'victim' directly to Allah. This ties to the sacrifice of the Qur'an verses,“God's God”by giving the title of the importance of this worship is pointed out. verses, the mention of da God's God m, sacrifices and necklaces of the sacrificial animals makes the attractiveness even more effective. The Qur'anic verses ask the human being for the purpose that the flesh and blood of the sacrificial animals will not reach God. Allah is given the message that man can be supported by the sacrifice of the Sacrifice and that Allah can be closer to Allah in terms of takva. In the verses, the sacrifice was mentioned, but the mentioning of the necklaces of the sacrifices commanded not to disrespect the worship which is the slogan of God. These orders and recommendations are another sign of the wisdom and secrets of the sacrifice of the sacred value of the Qur'an. It is aimed to make some contact with these wisdom and secrets and to reveal the statements of the Qur'an, which is the human life guide, with the determination of the commentators. Therefore, we have prepared this study called“Sacrifice in the Pre-Nuzûl Period and the Qur'an”