Sakarya ili Kaynarca ilçesi kilim dokumaları ve yeni tasarımlar
Sakarya province Kaynarca district rug weavings and new designs
- Tez No: 545808
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAĞI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ülkemizin pek çok bölgesinde önemli bir uğraş olan kilim dokumacılığı günümüzde giderek azalmakta ve yok olmaktadır. Kaynarca kilim dokumaları da eski dönemlere ait dokumaların halen yaygın olarak bulunduğu ancak dokumacılığın yapılmadığı bölgelerden biridir. Bu araştırmanın amacı yerli Türklerin (Manav) yoğun olarak yaşadığı Sakarya bölgesi dokumaları içinde yer alan ancak son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş olan Kaynarca kilimlerinin özelliklerinin tespit edilerek belgelenmesi ve gelecek nesillere aktarılmasının sağlanmasıdır. Bu amaçla Sakarya İli Kaynarca İlçesine gidilerek eskiden dokumacılık ile uğraşan kişilerle görüşülmüştür. Dokumacılığın geçmişi ve şu andaki durumu ile ilgili bilgiler alınmış, evlerde ve camilerde bulunduğu tespit edilen 140 adet kiliminin yapımında kullanılan hammadde, yapımında kullanılan tezgâh tipleri en boy ölçüleri, atkı ve çözgü sıklıkları, dokuma tekniği, motif, renk ve kompozisyon özellikleri incelenmiş ve fotoğraflarla belgelenerek yörenin kilim kataloğu oluşturulmuştur. Verilerin toplanmasında bilgi formlarından yararlanılmıştır. Yöre kilimlerinde genellikle bitkisel ve geometrik motifler kullanılmıştır. Yöreye özgü motiflerin aslına sadık kalınarak, yeni desen tasarımlarında kullanılmasıyla bir koleksiyon oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rug weaving, which is an important occupation in many regions of our country, is gradually decreasing and disappearing. Kaynarca kilim weavings are one of the regions where the weavings belonging to the old period are still common, but weaving is not. The aim of this research is to determine and document the characteristics of Kaynarca rugs, which are located in the Sakarya region weavings where the Manavans live intensively but which have been forgotten in recent years, and to be transferred to future generations. For this purpose, we went to Kaynarca District of Sakarya and interviewed with the people who were dealing with weaving, information about the history and current situation of weavings as well as getting information about the raw materials and machine types in the construction of 140 kilims which have been found in houses of local people and mosques; besides their weights, weft technique, motif, color and composition characteristics were examined and documented in the photographs. Information forms were used to get data. Plantal and geometric motifs have generally been used in their local kilims. A collection has been created with the use of the unique motifs in the original designs and in the use of new designs.