Anadolu lisesi giriş sınavına katılan öğrencilerin sınav öncesi durumluk kaygı düzeylerinin sınav başarıları üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 54581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER GÖKÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ARAŞTIRMANIN ÖZETİ Bu araştırmanın amacı. Anadolu Lisesi sınavına giren öğlencilerin kaygı düzeylerinin, başarıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Etkinin olup olmadığı incelenirken cinsiyet değişkeni de dikkate alınmış ve bunun etkisi de araştırılmıştır. Araştırmanın diğer bir amacıda Biltest Dersanesinin Anadolu Lisesi Giriş Sınavına Hazırlık Programı sonucu son sınavda kullanılan başarı testinin öğrencilerin Anadolu Lisesi Giriş Sınavındaki başarılarını yordama geçerliğini belirlemektir. Tanımlayıcı yöntemin kullanıldığı bu araştırma bir okul surveyi (alan taraması) biçiminde olup, kaygı düzeyi ile ilgili veriler. Spielberger1 in Kaygı Envanteri ile toplanmış, öğrencilerin her iki sınavda aldıkları puanlar ise kayıtlardan ve öğrencilere gönderilen sınav sonuç belgelerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler çeşitli değişkenlere göre incelenmiş, istatistik teknikler olarak Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Spearman Sıra Farkları Korelasyonu ve Ki-Kare (X ) teknikleri kullanılmış tır. Araştırma bulgularına göre; dersanede yapılan sınavda 131 öğrenciden 74'ü (% 56.49). Anadolu Lisesi Giriş Sınavında ise 131 öğrenciden 49'u (% 37.40) başarılı olmuşlar, tüm öğrencilerden 44'ü öğrenci ise ilk sınavda başarılı olamamalarına rağmen giriş sınavını kazanmışlardır. Dersanedeki sınavda başarılı olup da giriş sınavında kazanamayan VIöğrenci sayısı 30(% 22.90) olup. 52 (%3b.b9> öğrenci her iki sınavda da başarısız olmuşlardır. Pearson Momentler Çarpımı ve Spearman Sıra Farkları Korelasyonu tekniklerine göre sırası ile r=0.83. p=0.S4 gibi olumlu yönde ve yüksek düzeydeki ilişkiler dersanede kullanılan başarı testinin öğrencilerin Anadolu Lisesi Giriş Sınavındaki başarılarını yordama geçerliğinin yüksek olduğunu göstermiştir. Kaygı envanterinden alınan sonuçlar; durumluk kaygı düzeyi açısından 13 ü kız 6 sı erkek olmak üzere toplam 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to test the effects of the state anxiety levels of the students joining at Anatolian High Schools' entrance exaia on their exaa successes. Another aim of this research is to find out the predictive validity of the achievement test used for final exaa administered at Biltest Special Preparation School. Descriptive method was used for this research and the data were gathered by means of Spielberger's Anxiety Inventory. Grades showing the success levels of the students both in entrance exam and in Biltest's final exam were got from the documents sent to the students and from Biltest's registrations. Data were evaluated according to same variables. Pearson product-mcnent correlation coefficient and x2 test were used for statistical analysis. Result showed that; 74 of the 131 students (56.49 percent) were successful in Biltest's final exam, and 49 of the 131 students (37.40 percent) were successful in entrance exam. 44 students (33.58 percent) were successful in both two exams. 5 students (3.81 percent) were successful in entrance exam, althought they were failure in Biltest's exam. 30 students (22.90 percent) were failure in entrance exam, althought they were successful in Biltest's exam. 52 students (36.69 percent) were failure in both two exams. VIIICorrelation coefficient was found as r=0.83. This coefficient showed that there was a positive and high correlation between the success in Biltest's final exaa and the success in the entrance exam. This result presented that the achieveaent test used in Biltest's final exaa had a high level predictive validity. To the results of anxiety inventory; 13 feaale and 6 «ale totally 19 students had a high level of state anxiety, and 45 feaale and 67 male totally 112 students had a low level of state anxiety prior the Anatolian High School entrance exaa. Statistical analysis made by x2 technique showed that, the differences aaong the state anxiety levels of students at prior the entrance exam didn't effect considerably to their successes both for feaale and male students. IX