Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan yerel yönetimlere ilişkin başvuruların analizi
The analysis of the local administrations' application to the Ombudsman Institution
  1. Tez No: 545821
  2. Yazar: KEZİBAN ZOPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRAY YONTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
İnsan hakları kültürünün yerleştirilmesi, demokrasi bilincinin sağlanması, iyi yönetimin yaygınlaştırılması günümüzde hem bireylerin hem de kurumların öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda ombudsmanlık ya da diğer ulusal insan hakları kurumları çalışmalar yürütmekte, bireyler arasında farkındalık oluşturmakta, uygulama ya da mevzuatta değişikliklerin yapılmasını sağlamakta ve yapılan çalışmalara ilişkin hazırlanan raporlarla kamuoyunun bilinçlenmesini sağlamaktadır. Ombudsmanlık kurumu; insan hakları kültürünün yerleştirilmesi, bireylerin sahip olduğu haklara yönelik farkındalığının oluşturulması, bireysel şikâyetlerin göz önünde bulundurularak idareye ilişkin kronik problemlerin çözülmesi, uluslararası insan hakları ile ilgili sözleşmelerin uygulanmasının sağlanması gibi birçok görevi yerine getirmektedir. Ülkemizde Ombudsmanlık Kurumu'nun 2012 yılında kurulması ile birlikte insan hakları, iyi yönetim ilkeleri, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının eylem, işlem, tutum ve davranışlarına yönelik yapılan başvurular incelemektedir. 2014 yılı itibariyle de mahalli idarelerin eylem, işlem, tutum ve davranışları söz konusu kriterler bağlamında incelenerek yerel idare ve vatandaş arasında meydana gelen uyuşmazlıklar çözülmeye çalışılmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumuna Yapılan Yerel Yönetimlere İlişkin Başvuruların Analizi Tezi ile de ilk bölümde ombudsman tanımı ve ülkev örnekleri, ikinci bölümde ülkemizdeki Kamu Denetçiliği Kurumunun tarihsel süreci ve kurulma aşamaları, üçüncü bölümde ise mahalli idarelerin denetimi, Kurumun bu konudaki yeri, Kuruma bu bağlamda yapılan başvurulara ilişkin analizler yapılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu tez hazırlanırken yerli ve yabancı kaynak taraması, mevzuat incelemesi, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen bir takım kararların 03.08.2016 tarihli E.9401 sayılı, 11.07.2018 tarihli E.3154 sayılı, 08.03.2019 tarihli E.1217 sayılı izinlere istinaden incelenmesi ve 2012-2016 yılları arasında mahalli idarelerden sorumlu Kamu denetçisi Zekeriya ASLAN ile yapılan görüşme notlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The placement of human rights cultures, the provision of democracy consciousness, good governance practices are among the priorities of both individuals and institutions today. In this context, national human rights institutions or institutions such as the ombudsman are carrying out work, creating awareness, making changes in implementation or legislation, and making public awareness with the reports prepared about the structures. The ombudsman institution is; such as the establishment of a human rights culture, the provision of awareness of individual rights, the resolution of chronic problems in the light of individual complaints, and the implementation of international human rights conventions. With the establishment of the ombudsman institution in our country in 2012, we have examined applications made in the fields of human rights, good governance principles, law and justice, actions, actions, attitudes and behaviors of public institutions and organizations. By 2014, the actions, actions, attitudes and behaviors of local administrations are examined in the context of these criteria and attempts are being made to resolve disputes between the local government and the citizens. In the first part, the definition of the ombudsman and the country examples, in the second part the historical process and establishment phases of the public audit institution in our country and in the third part the supervisionvii of the local administrations, the place of the institution in this subject and the applications made in this context to the institution Analyzes are being made. During the preparation of the thesis, domestic and foreign resource survey, legislation review, a number of decisions given by the Ombudsman's Office based on the permits numbered E.9401 dated 03.08.2016, numbered E.3154 dated 11.07.2018, numbered E. 1217 dated 08.03.2019 and interview notes with Zekeriya ASLAN is ombudsman responsible for local administrations between 2012-2016.