Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarında disiplin cezaları
Disciplinary penalties in the decisions of the Ombudsman Institution
  1. Tez No: 781953
  2. Yazar: DAVUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kamu hizmetlerinin yürütülmesi ile yükümlü olan kamu görevlilerinin uymak zorunda oldukları bir takım kurallar bulunmaktadır. Kamuda çalışan görevliler, konulan olumlu ve olumsuz kurallara uymamaları sonucunda bir takım yaptırımlarla karşılaşırlar. Disiplin süreçleri çeşitli şekillerde denetlenmektedir. Bu çalışmanın konusu olan Kamu Denetçiliği Kurumu, disiplin cezaları konusunda denetleyici bir organdır. Kurum, idarelerin eylem ve işlemleri hakkında insan hakları, adalet ve hukuk açısından inceleyerek tavsiyelerde bulunmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumu idarelerin eylem ve işlemleriyle ilgili birçok karar almıştır. Bu çalışmada, Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarına konu olan disiplin cezalarının analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kararları ışığında kamu görevlilerine yönelik uygulanan disiplin cezalarına ilişkin kararların incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İlgili kararlarda dikkat çekilen hususlar, referans verilen ilkeler ve genel olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun tutumu irdelenmiştir. Çalışmanın kapsamını 2017-2022 yılları arasında Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan disiplin cezalarının iyi yönetim ilkeleri çerçevesinde incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışma kamu personelinin disiplin rejimi, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun incelenmesi ve Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarında disiplin rejimi şeklinde üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın yöntemi olarak literatür taraması ve doküman analizi yapılmıştır. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun 2017-2022 yılları arasında disiplin cezaları ile ilgili almış olduğu 43 karar analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan disiplin cezaları hakkındaki başvurularda Kurumun özgün yönü olan iyi yönetim ilkelerinden idarelerin uymadığı ilkeler tespit edilerek iyi yönetişimin sağlanması için bu konuda tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a number of rules that public officials who are responsible for the execution of public services have to comply with. Officials working in the public sector face a number of sanctions as a result of not complying with the positive and negative rules. Disciplinary processes are supervised in various ways. The Ombudsman Institution, which is the subject of this study, is a supervisory body for disciplinary penalties. The institution provides recommendations by examining the actions and transactions of the administrations in terms of human rights, justice and law. The Ombudsman Institution has taken many decisions regarding the actions and transactions of the administrations. In this study, it is aimed to analyze the disciplinary penalties subject to the decisions of the Ombudsman Institution. In this context, the aim of the study is to examine the decisions regarding the disciplinary penalties applied to public officials in the light of the decisions of the Ombudsman Institution. The points that were noted in the relevant decisions, the referenced principles and the attitude of the Ombudsman Institution in general were examined. The study consists of three parts: the disciplinary regime of the civil servants, the examination of the Ombudsman Institution and the disciplinary regime in the decisions of the Ombudsman Institution. In the study, literature review and document analysis were made as a method. In this context, 43 decisions taken by the Ombudsman Institution regarding disciplinary penalties between 2017 and 2022 were analyzed. As a result, it has been understood that the Ombudsman Institution advises the administrations on the axis of good governance principles.