Küreselleşme sürecinde sağlık hakkı
Health right in the process of globalization
- Tez No: 545833
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Küreselleşme sürecinde sağlık hakkının durumunu inceleyen bu doktora tezi başlıca dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci Bölümde küreselleşmenin getirdikleri, ikinci bölümde genel olarak yaşam ve sağlık hakkı, üçüncü bölümde küreselleşmenin yarattığı sağlık sorunları ve dördümcü bölümde de kamu hukuku açısından sağlık hakkı bilimsel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Küreselleşmenin bir emperyalizm türü olarak bütün dünyayı piyasa üzerinden neoliberal bir hegemonya düzenine sürüklenmesi üzerinden hakların çiğnendiği ve hukuk sistemlerinin ortadan kalktığı yeni dönemde en çok zarar gören hakların başında gelen sağlık hakkının yeniden etkin olabilmesi için bu alanda yeniden kamulaştırma yapılarak, sağlık sektöründeki kamu düzeninin tekrar kurulması gerektiği bu tezin esas özüdür. Küresel şirketlere teslim olmadan ülke gerçekleri doğrultusunda sağlık alanında tekrar kamu hizetine geri dönülmesiyle hem emperyal sömürülere karşı çıkılacak hem de insanların sağlık hakları güvence altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis examines the state of health right in the process of globalization and consists of four parts. In the first chapter, the achievements of globalization, in the second chapter life and health right, in the third chapter, the health problems caused by globalization and in the fourth section, the right to health in terms of public law has been tried to be evaluated scientifically. Globalization as a form of imperialism has pushed over the world to a neoliberal hegemony through market. In the new period in which the rights are violated and the legal systems are abolished, in order to make the right of health, which is one of the most harmed rights to be effective again, public order in the health sector should be re-established. Necessity to do generalization and the need to re-establish the public order in the health sector is the main goal of this thesis. With return to public service in the health sector in line with the realities of the country without surrendering to the global companies, both the imperial exploits will be opposed and the health rights of people will be guaranteed.