Serbest bölgeler ve Trabzon serbest bölgesi
  1. Tez No: 54584
  2. Yazar: BANU ZIRH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Serbest. bölgeler ülke ekonomileri üzerinde genellikle olumlu yönde etki yapmıştır. Bu nedenle her geçen gün birçok ülke yeni Serbest. Bölgeler kurmak için çalışmaktadır. Çalışmada, dünya pazarlarının geniş çapta üretime ve üretim için ayrılmış gümrüksüz bölgelere ihtiyacı olduğu, global üretim için gerekli yüksek kaliteli alt yapıyı ve yüksek verimliliği serbest bölgelerin sağladığı anlatılmış, dünya ülkelerinden başarılı serbest bölge örnekleri verilmiş ayrıca teorik olarak ispat edilen refah etkilerinin Türkiye üzerindeki durumu tartışılmıştır. Geçmişten günümüze kadar Türkiye'de yapılan serbest bölge girişimleri anlatılmıştır. Sonuçta; ilk serbest bölgenin fiilen faaliyete geçmesinden bu yana geçen 6 yıllık sürenin Türkiye Serbest Bölgelerini değerlendirmek için çok kısa olduğu belirlenmiştir. Dünya ülkelerine bakarak, tecrübe ve bilgi birikiminin zaman ile gelişecek faktörler olduğu, Türkiye'nin serbest bölgelerini halen etkileyen birçok sorunun varolduğu tespit edilmiştir. Zaman içinde sorunların ve uygulamadaki aksaklıkların çözümlenebileceği, Türkiye'nin politik ve ekonomik dengesinin gelişimine paralel olarak serbest bölgeler için iyi yönde bir gelişme olacağının beklendiği anlatılmış, başarı için çeşitli öneriler yapılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The impact of free zones on national economies, has in most cases being positive. For this reason an increasing number of countries are endeavouring to establish new free zones. Throughout this tesis it's exposed, the need that world markets have for vast scale production areas free of customs duty and describes how free zones provide high inf racstructure and optimal productivity for global manufacturing. Examples of international successful free zones have being cited and their prosperity factors have being theoretically envisioned on Turkey. * Evidently, one of the prime functions of the free zones is to promote foreign investment. In order to host such foreign investments, Turkey must provide a balanced economy and politics as well as a good transportation and comunication network, good physical environment, reliable infractructure, market access, support services, attractive labor wages, levels, performance as well as optimal organization. * Therefore Turkey's political and economic stability and prosperity would run parallel to a success graphic of Turkish free zones. These factors have being widly discussed in this work. In conclusion it has determined that 6 years, the time since Turkey's free zones started operating, is not a sufficient period of time to judge the success of these free zones. Taking other countries into consideration it was evident that experience and knowledge accumulation are factors that will develop along with time and that in due course practice and technical handicaps will be overcome. XIII